Ege

11.02.2011 - 01:00 | Son Güncelleme: 11.02.2011-23:46

Hamsi değil SARDALYE

MUĞLA Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mustafa Erdem, son günlerde Marmaris ve çevresinde bolca yakalanan ve ‘Japon Hamsisi’ diye anılan balıkların, aslında sardalye ailesine mensup bir tür olduğunu açıkladı.

Sitene Ekle

MUSTAFA SARIİPEK DHA-CAVİT YILDIRIM DHA

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın, ‘Japon Hamsisi’ diye anılan balığın incelenmesi için kendilerinden yardım istediğini belirten Erdem, söz konusu balığın, hamsigillerden değil sardalye ailesinden olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Erdem, “Aynı aileden farklı isimlerde balıklar var. Örneğin, sivriburun karagöz, mırmır, çipura ve isparoz mercan ailesindendir.  Bu balık da sardalye ile benzer” dedi.  

Fıstık için savaş!
MUĞLA Yatağan’da çarşamba günleri kurulan semt pazarına gelenler, kumruların, karın doyurma uğruna verdikleri mücadeleye tanık oluyor. Pazarda kuru yemiş satan 40 yaşındaki Yaşar Durmuş ,“Her çarşamba tezgahımı açtıktan hemen sonra kumrular geliyor. Onları kovmadığım için bana alıştılar. Arada kavgaya tutuşuyorlar. Karınlarını doyurduktan sonra uçup gidiyorlar” diyor.


Etiketler:
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.