Milliyet Tatil

09.10.2017 - 15:53 | Son Güncelleme: 09.10.2017-16:13

Harput Ulu Camii minaresi Pisa'dan daha eğik

Artuklular döneminde inşa edilen Harput Ulu Camii, dikkat çekici bir özelliğe sahip. Eğikliğiyle dünyaca tanınan Pisa Kulesi ile karşılaştırılan cami minaresi, yüzyıllardır dimdik ayakta.

Sitene Ekle

Elazığ'ın Harput ilçesinde bulunan Ulu Camii, yüzyıllara meydan okuyor. 1157 yılında ibadete açılan cami, bölgede Artuklulara ait en önemli yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

Harput Ulu Camii, 12. yüzyılda Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırıldı. İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan cami, halen ibadete açık durumda. Minaresi, sağ yönüne doğru eğik vaziyette olan cami, bu özelliğyle Pisa Kulesi ile karşılaştırılıyor.

7 dereceye ulaşan eğiklik, caminin inşaatından sonra ortaya çıkmış. Anadolu'daki en eski cami örneklerinden biri olan ve Büyük Selçukluların, İran'daki camilerinden izler taşıyan Harput Ulu Camii, özellikle son yıllarda bölgeye gelen turistlerin de ilgi odağı oldu.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX