Harry Potter, J.K. Rowling'i hak edecek ne yaptı?

Her tweet'inde ve her yeni projesinde "Acaba bu sefer Harry Potter serisiyle ilgili hangi güzelliği başımıza yıkacak?" diye düşündüğümüz J.K. Rowling, dünyanın tamamına mâl olmuş bir seriyi kendi tekelinde sanmaktan vazgeçip, bizi evrenin güzelliğiyle baş başa bırakmalı...

Harry Potter, J.K. Rowling'i hak edecek ne yaptı?

"Ben öyle yazdım ama..."

"Ben öyle yazdım ama..."

Dünyanın en ünlü fantastik roman ve film serilerinden birinden bahsediyoruz: Harry Potter. 7 kitap, 8 film boyunca akılları alan bir maceraydı. İlk baskısını okuyanlar şimdi koskoca birer yetişkin ve hala hepsinin hayatının bir köşesinde Harry Potter yatıyor.

Fakat seri, yazarı J.K. Rowling'in Twitter'da 'takipçi-etkileşim kasma' ve 'suyunu çıkarıp onu da satma' stratejilerinin kurbanı oluyor. Zira Rowling pek çok kez "Daha önce şöyle yazdım ama..." dolu cümleler kurup o "ama"nın ardından hepimizi Kırık Kalpler Durağı'nda indiriyor.

Sahiden, Harry Potter Rowling'i hak edecek ne yaptı?  
 

"Nereye yok edecekler ya?"

"Nereye yok edecekler ya?"

Rowling'in "ama"larının ardından gelen şeylerin çoğunluğu, genellikle serinin bütününe uymayan şeyler. Söz gelimi, son vukuatlarından olan "Belli bir zamana kadar Hogwarts'ta tuvalet yoktu" beyanı, apaçık bir hata.

Efendim Rowling'in bu beyanına göre, Hogwarts'ta biz muggle'ların kullandığı türden bir tuvalet, çok çok uzun bir süre yokmuş. Muggle tuvaletleri Hogwarts'ta inşa edilinceye kadar da öğrenciler, Yok Etme Büyüsü adı verilen bir büyüyü kullanıyorlarmış. Yani, tuvaletlerini herhangi bir yere yapıp sonra yok ediyorlar...

Konunun iğrençliği bir yana, Rowling kendisini yalanlamaktan öteye gidemiyor: Yok Etme Büyüsü adını verdiği büyüyü, dördüncü veya beşinci sınıftan önce hiçbir öğrenci yapamaz. Üst düzey bir biçim değiştirme büyüsü olduğu için ancak bu sınıflarda öğretilmesine ve uygulanmasına izin veriliyor. Eh o zaman, öğrenciler Hogwarts'taki ilk yıllarında nasıl yok ediyor tüm bunları?

Durup dururken 'gündeme bomba gibi düşecek' bir açıklama yapmaya yeltenip kendi kendini yalanlamanın anlamı nedir Sayın Rowling?
 

Her tweet'i ayrı gerilim

Her tweet'i ayrı gerilim

Hanımefendi, Brexit karşıtı, Donald Trump karşıtı, yahut herhangi bir şey karşıtı paylaşım yapmak istemediğinde Harry Potter üzerinden paylaşım yapıyor. Yaptığı pek çok paylaşımda da "Onu öyle yaptım ama ben de üzüldüm, bu böyle oldu fakat keşke şöyle olsaydı, Snape ile ilgili şunu bilmiyorsunuz, Dumbledore aslında..." gibi tuhaf tuhaf beyanlarda bulunuyor.

İyi ama bizim bunlara ihtiyacımız yok ki. Biz seriyi bitirdik, sevdiğimiz ve sevmediğimiz noktalarıyla kafamızda tamamladık. Allah aşkınıza, şunu Tolkien yapsa ne düşünürdünüz? Twitter hesabından "Ya ben bu yüzüğü kartallarla götürmeme olayını açıkladım aslında ama keşke öyle yapsaydım" dese mesela, ne derdiniz adam hakkında?

Açıkları kapatmak yerine

Açıkları kapatmak yerine

Serinin Çapulcu Haritası'nın ilginç açığı gibi pek çok karmaşık ve Rowling'in bile açıklayamadığı olaylarını kapatmak yerine, kendisi sürekli kafamızda yeni celseler açıp sevdiğimiz seriyi yargılamamıza neden oluyor.

Bir yerde, "Yahu biz bu seriyi sevdik ama, Rowling cidden artık işin tadını kaçırdı, belki de o kadar iyi bir seri değildi bu!" demek durumunda kalıyoruz.

Rowling bir bıraksa şu seriyi, hem kendisi rahat edecek hem de biz huzura ereceğiz. Bitti, "Her şey yolundaydı" cümlesiyle bitti bu seri artık. Devam ettirip süründürmenin kime ne yararı var?

Orijinal serinin bitişinin ardından

Orijinal serinin bitişinin ardından

Orijinal serinin bitişinin ardından Rowling'in aldığı her karar, hepimizi dehşete düşürdü. Artık Harry Potter için üretilen bilgisayar oyunları bile samimiyetsiz ve kararsız görünüyor. Hele bir de Fantastik Canavarlar ve Lanetli Çocuk var ki, insan okudukça ve izledikçe neye uğradığını şaşırıyor.

Olmayan malzemeden film serisi devşirmek

Olmayan malzemeden film serisi devşirmek

Önce 'üçleme' olacağı duyurulan Fantastik Canavarlar film serisi, Rowling'in maddi kaygılarının en görkemli ürünlerinden biri. İşi ticarete dökme konusunda Hobbit film serisini bile solladı. Tolkien'ın şuncağız Hobbit kitabından üçleme film yaratan karanlık, senaryolaştırılacak bir içeriği bile olmayan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar kitabına da el attı...

Kitap esasen Newt Scamander isimli bir 'büyüzoolog'un elinden çıkan bir canavar ansiklopedisi, bir tür ders kitabıydı. Hatta o haliyle defalarca basıldı, farklı dillere çevrildi.

Rowling, Newt Scamander'in maceralarını anlatan bir senaryo yazmaya başlayınca da işler çığrından çıktı. Üçleme olduğunu öğrendik fakat Fantastik Canavarlar daha sonra 5 (yazıyla beş!) filmlik bir seriye dönüştü. Nereye gideceği, nereye evrileceği eminim Rowling'in zihninde bile net değil! 

Nagini'ye geçmiş uydurmak

Nagini'ye geçmiş uydurmak

İkinci film korkunçtu. Daha önce adını bile duymadığımız bir tür olan Maledictus'u da bu film sayesinde öğrendik. Ya biz neler yaşıyoruz gerçekten... Voldemort'un 'yılan dostu' Nagini'nin esasen yılan bedenine hapsolmaya lanetlenmiş bir hanımefendi olduğunu keşfetmek, bunu da ancak Fantastik Canavarlar'ın ikinci filminde yaşayabilmek gerçek bir eziyet!

Lanetli Çocuk apayrı bir kötülük

Lanetli Çocuk apayrı bir kötülük

Yetmedi, sırf Harry Potter evreninde geçen bir de tiyatro oyunumuz olsun diye daha önce filmlerde görmediğimiz halde tüm karakterleri gördüğümüz ve Harry Potter'ın oğluna odaklanan bir metinle karşıladı Rowling bizi.

Metnin kötülüğü bir yana, siyahi bir Hermione Granger ile karşılaştı oyunu izleyenler. "Yahu bu böyle olur mu, neden buna ihtiyaç duydunuz?" diye sorulduğu zaman da bir sivrisineği burnundan savuştururcasına "Ben Hermione'nin ırkıyla ilgili kitapta bir şey yazmadım ki" dedi.

Tebrikler vallahi, ne desem boş!

Duymak istediklerimiz değil

Duymak istediklerimiz değil

Hedwig'in ya da Snape'nin ölümüne üzüldüğünü söyleyen, duymak istediklerimizi bize veren bir yazardansa, orijinal metne sadık kalan bir yazara ihtiyacımız var esasında. Konu tam olarak bu.

Hikayelerine yeni boyutlar katmak için Twitter gibi ortamları kullanan bir yaratıcı değil, yaratmak için yıllarca uğraştığı evrenin tüm sorumluluğunu alıp o sorumlulukların farkında olarak hareket eden bir yaratıcı istiyoruz. Böylesi, kendisi için de bizim için de Harry Potter ve arkadaşları için de en iyisi.

En önemlisi de şu; hepimiz, yıllarca bağlandığımız ve saygı duyduğumuz, çocukluğumuzdan beri hayallerimizi süsleyen o evrenle baş başa kalabilmeyi hak ediyoruz. Fakat Rowling, okurunun seriye gösterdiği kadar bir saygıyı bile kendi yaratımına göstermekten uzak.

Hayranları Harry Potter'ı, Rowling'den korumaya çalışıyor. Bu, çok acı. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak