Siyaset
23.09.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.09.2017-2:30

Hatalı soruya 15 yıl sonra tazminat

ÖSYM’nin yaptığı Gümrük Müşavirliği ön eleme sınavı sorularının hatalı çıkmasıyla hukuk mücadelesi başlatan Kemal Demir’in 15 yıllık yargı sürecinin ardından Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararıyla 14 bin 400 lira tazminata hak kazandığı ortaya çıktı.

Sitene Ekle

TÜRKER KARAPINAR Ankara

Kemal Demir, 24 Kasım 2002’de yapılan Gümrük Müşavirliği ön eleme sınavına katıldı. ÖSYM, sınavdaki iki soruyu hatalı olduğu gerekçesiyle iptal ederken, bu sorulara yanlış cevap veren veya boş bırakan adaylara her bir soru için +1 puan vererek sonuçları açıkladı. 68 puan alan Demir, 70 alamadığı için başarısız sayılınca işlemin iptali için müsteşarlık ve ÖSYM aleyhine 2003’te ilk davasını açtı. Ankara 2. İdare Mahkemesi, 2014’te, bilirkişi raporuna göre iptal edilen sorular dışında başka hatalı soruların da bulunduğu, bu sorular için +1 puan verilerek yapılan hesaplamaya göre Demir’in 71 puan alarak başarılı sayılması gerektiği gerekçesiyle işlemi iptal etti. Demir, bunun üzerine sınavın ikinci aşaması olan yeterlilik sınavına çağrıldı. Bu sınavda başarılı olan Demir, Gümrük Müşavirliği yapmaya başladı.  ÖSYM kararı temyiz etti. Temyiz üzerine Danıştay 10. Daire, 2. İdare Mahkemesi kararını bozdu. Uzun süreli yargı sürecinde lehine karar verilmeyen Demir, AYM’ye başvurdu. AYM, Demir’in yaptığı iki ayrı bireysel başvuruyu 6 Temmuz 2017’de karara bağladı. Yüksek Mahkeme, Demir’in makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. 

Yargı sürecindeki kararlar

Demir’in yargı sürecinde verilen kararlar şöyle:

- (İlk dava) Ankara 2. İdare Mahkemesi: İptal

- Danıştay 10. Daire: Bozma

- Ankara 2. İdare Mahkemesi: Direnme

- (İkinci dava) Ankara 12. İdare Mahkemesi: İptal

- Danıştay 10. Daire: Onama

- Danıştay 15. Daire (karar düzeltme): Bozma

- Ankara 12. İdare Mahkemesi: Ret

- Danıştay 15. Daire (karar düzeltme): Ret

- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (Ankara 2. İdare Mahkemesi direnme işlemine karşı): Bozma

- Ankara 2. İdare Mahkemesi: Ret

- Danıştay 15. Daire: Onama

- (Üçüncü dava)    Ankara 13. İdare Mahkemesi: İptal

- Danıştay 15. Daire: Bozma

- Ankara 13. İdare Mahkemesi: Ret

- Danıştay 15. Daire: Onama


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Futbol hangi ülkenin icat ettiği bir spordur?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX