06.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Hava sahası ve sınırlar kapatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY’deki referanduma karşı asıl müdahalenin şimdi başladığını açıklayarak Barzani yönetimine, “Bütün hava sahaları kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak. Ne yapacaksın?” diye sordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı telgrafı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’taki referandumun ardından “işin bitmediğini” yeni başladığını ifade ederek, “Netice bundan sonrasıdır. Burada iş bitmemiştir, sadece başlamıştır. Bir tarafında İran, kuzeyinde Türkiye, güneyinde Irak yönetimi, batısında Suriye. Ne yapacaksın, nereye gideceksin, nasıl çıkacaksın? Buyurun, şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın?” dedi. 
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen bazı kanaat önderlerini kabul etti. İstişare etmek, hasret gidermek amacıyla bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, şu mesajları verdi:
BÖL, PARÇALA, YÖNET, YUT: İçinde bulunduğumuz kadim coğrafya, gerçekten de sancılı, çalkantılı ve meşakkatli bir dönemden geçiyor. Kartların yeniden karıldığı, haritaların yeniden masaya konulduğu bir sürecin içindeyiz. Geçtiğimiz asırda olduğu gibi bu dönemin parolası da ‘Böl, parçala, yönet, hatta yut.’ Küresel sömürge odaklarının yıllardır elde ettikleri veya el attıkları her yerde başarıyla uyguladıkları bu taktik bir kez daha bölgemizde tedavüle sokulmuştur. Suriye’nin kuzeyinde hemen yanıbaşımızda tüm ikazlarımıza ve itirazlarımıza rağmen oluşturulmaya çalışılan terör kantonları bu karanlık projenin bir parçasıdır.
AYNI AKTÖRLER: Bundan bir asır önce dönemin sömürgecileri, Osmanlı devletini ‘kolay yutulan parça’ haline getirmek için ulusçuluk kartını açtı. Günümüzde de aynı aktörler tüm bölgeyi etnik ve mezhep taassubu üzerinden şu anda dizayn etmeye çalışıyorlar. Her zaman yaptıkları gibi bugün de birilerinin kulağına hoşlarına gidecek teklifler fısıldanıyor.
DELİ GÖMLEĞİNİ YIRTTIK: Bizim tüm imkanlarımızla geçmişteki hataların tekrarlanmaması için gayret göstermemiz gerekiyor. Bu oyunun başarılı olabilmesi ancak Türkiye’nin zayıflamasına, tökezlemesine ve düşmesine bağlıdır. Çünkü güçlü Türkiye, bölgesel huzur ve istikrarın güvencesi demektir. Dış politikada etkin Türkiye, ‘Kurulan tezgahı, sahiplerinin başına geçiren ülke’ demektir. Biz, ülkemize çizilen sınırlara eyvallah demediğimiz, gücümüzü sadece milletimizden aldığımız bu güvenle üzerimize giydirilmeye çalışılan deli gömleğini yırtıp attığımız için hedef alınıyoruz.
NE YAPACAKSIN?: Bugün sizlerle açık yüreklilikle konuşacağım. Gizli saklı hiçbir şey olmayacak. Birileri çocukluk düşlerini gerçekleştirecek diye tüm bölgemizin ve ülkemizin güvenliğinin tehlikeye atılmasına biz müsaade edemeyiz. Şunu özellikle bilmenizi istiyorum. Referandum denilen olay bir sebeptir ama netice değildir. Netice bundan sonrasıdır. Burada iş bitmemiştir, sadece başlamıştır. Bir tarafında İran, kuzeyinde Türkiye, güneyinde Irak yönetimi, batısında Suriye. Ne yapacaksın, nereye gideceksin, nasıl çıkacaksın? Buyurun, şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın? Bir devleti yöneten bu şeyleri böyle çocukça değerlendirir mi? 
YARIN YOK OLURLAR: Barzani, memurlarının maaşlarını ödeyemediği için 2 milyar dolar kredi açtık. Kuzey Irak’taki petrolün taşınması noktasında boru hattı da aynı şekilde çalıştı. Peki sana bu hakkı kim veriyor? Sadece arkanda İsrail var. Sağ tarafına Fransa’nın eski dışişleri bakanını almışsın, sol tarafına da bir başka Yahudi’yi almışsın ve onlarla beraber masa üstünde çalışma yapıyorsun. Onlar sana dost değil. Onlar bugün senin yanında olur, yarın yok olurlar. Sen bize bakacaksın. Niye o memurunun maaşını ödeyemediğin zaman onlara gitmedin? Niye onlardan o zaman bir destek alamadın? Onlar sana bu destekleri yapsaydılar... İşte bu nasıl bir anlayışla buranın yönetildiğini gösteriyor. Eyvallah, dört dörtlük bir nankörlük. Hele hele DEAŞ’la mücadelenin sebep olduğu kaosu fırsata çevirmek asla kabul edilemeyecek bir davranıştır.

‘Kürtlerle ilgisi yok’
Biz mazluma bakarken Kürt, Türkmen, Arap, Çerkez, Tatar görmüyoruz. Sadece ve sadece insan görüyoruz, can görüyoruz. Türkiye’nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararına karşı koyduğu tepkinin ne Kürtlerle ne Kürtlükle bir ilgisi yoktur. Bizim tepkimiz Irak’ın birliğine, beraberliğine ihtiyacı olduğu bir dönemde hiçbir gereği ve zorunluluğu yokken üstelik de ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmuş olmasıdır. Bu, Irak’ın toprak bütünlüğüne bir defa bir ihanettir. Kim bize geldiyse kapımızı açtık, makamımızda onları kabul ettik.

‘Bu ne çocukluktur’

Kararın yanlışlığına dahi ikaz ve telkinlerimiz de maalesef mevcut yönetim tarafından dikkate alınmamıştır. Hele gele gösterdiğimiz tepki karşısında ülkemizin iç güvenliğiyle ilgili aba altından sopa gösterilmesi, tehditvari açıklamaların yapılması ise tam bir hoyratlıktır. Bu girişim, ne bölgedeki Kürt kardeşlerimizin ne de Irak halkının diğer unsurlarının hayrına olamaz.

Referanduma karşı ortak bildiri
Görüşmenin ardından kanaat önderleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Van Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş, alınan ortak bildiriyi okudu. Kararlı duruşu sayesinde, bölücü terör örgütünün yıllarca Türkiye’ye yaptığı kötülüklerin ve bölge insanına uyguladığı zulmün sona ermesini sağladığı için Erdoğan’a teşekkür ettiğini vurgulayan Ertuş, “Aynı şekilde, bölgemizde yaşanan gelişmeler konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya konan duruşu desteklediğimizi, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve ortak geleceğimiz etrafındaki bütünleşme irademizi güçlü şekilde belirttik” dedi. 
Hain emellerin oyunu
Ertuş, şunları kaydetti: “Kuzey Irak’ta yaşanan referandumun, kesinlikle bölgedeki kardeşlerimizin hayrına sonuçlar doğurmayacağı, bu girişimin coğrafyamız üzerinde hain emelleri olan kesimlerin oyunu olduğu üzerinde mutabık kaldık. Milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize bağlılığımızı namusumuz olarak gördüğümüzü, bu değerlerimize yönelik en küçük tehdidi ve saldırıyı kabul etmeyeceğimizi, böyle bir teşebbüse gerekirse canımız pahasına karşı koyacağımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza ifade ettik.” 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0