Hawking gelecekten umutlu değil: 'Ya yapay zekâ, ya biz!'

Stephen Hawking, ölümünden önce yazdıklarının basılacak olmasıyla tekrar gündeme geldi. Bugün piyasaya çıkacak olan 'Brief Answers to the Big Questions' ile Sayın Hawking, yapay zekâ-insan çatışmasının nasıl ortaya çıkabileceğinden süper insanlara kadar pek çok konuda konuşup kalbimizi kıracak cevaplar veriyor. 

Hawking gelecekten umutlu değil: 'Ya yapay zekâ, ya biz!'

Bilim bize tartışma konuları veriyor

Bilim bize tartışma konuları veriyor

Popüler bilim, dünyanın en keyifli ve üzerine konuşması en zevkli alanlarından biri. Bilmediğiniz bir şeyi öğrenirken yanında on farklı ve harika konuya daha merak duymanızı sağlayacak, insanların güncel problemlerine yeni çözümler üretme isteği yaratacak müthiş bir kapsam alanı var. Bu kapsam alanının tam ortasında durup bize evren ve bilimle ilgili verdiği cevaplarla günümüzün aydınlanmasını sağlayan bilim insanlarına da büyük saygıyla yaklaşıyoruz. 

Stephen Hawking, Neil deGrasse Tyson, Carl Sagan gibi pek çok önemli bilim insanı, bulabildiği tüm alanlardan bize sesleniyor. Carl Sagan'ın Kozmos belgeseli, o belgesele yeni bir yaklaşımla 2000'lerde hayat veren Tyson'un Kozmos'u, Hawking'in kitapları derken, bir kez popüler bilimin soru-cevap çekimine girdiğinizde, uzaklaşamayacağınız kadar lezzetli bir sofrada buluyorsunuz kendinizi. 

Hawking de hayatımızda popüler bilimi var eden ender kişilerden biriydi. Günümüz insanının ihtiyaç duyacağı türden eğlenceli ve tüketimi kolay pek çok yapıtıyla bilimbaz nesiller yetiştirdi. 

Yazdıkları, söyledikleri olay oldu

Yazdıkları, söyledikleri olay oldu

Hawking'in yazdığı ve söylediği her şey gündemi meşgul etti. İnsanların ilgi duyduğu ama üzerine konuşmak için kendini yeterli hissedemediği ne varsa Hawking, çekinmeden ve dümdüz cevaplıyordu. Bunun en son örneği de ölümünün ardından yayımlanan kitabı 'Brief Answers to the Big Questions' oldu. Hawking'in uyarıları ve söyledikleri, dünyanın geleceğiyle ilgili endişelendiğimiz ne varsa onlar hakkında somut bir görüşler bütünü. Bunların gündem oluşturmaya en müsait olanlarından kısaca bahsedelim. Hawking, dünyanın geleceğiyle ilgili neler söylüyor?
 

Dünyanın karşılaşacağı en büyük tehditler

Dünyanın karşılaşacağı en büyük tehditler

Hawking'e göre bundan milyon yıl önce gerçekleşen ve dinozorları yokediveren asteroid yağmuru -düşer durur yüreğime, bir küçük aşk yeter benim hasretime- tekrar gerçekleşebilir, başımıza taş yağabilir. Buna karşı herhangi bir savunma sistemimiz yok, bu yüzden aslında endişelenmek yersiz.

Daha acil sorunumuz ise küresel ısınma. Okyanus sıcaklığındaki yükselişler buzdağlarının erimesini ve bu da daha büyük miktarlarda karbondioksit salınımını beraberinde getiriyor. Küresel ısınma Hawking'e göre, Dünya'nın iklimini Venüs'ün iklimine, yazımızı kışa, kışımızı yaza çevirebilir.

Özgür iradeli yapay zekâ

Özgür iradeli yapay zekâ

Hawking, yapay zekâ hakkında dümdüz bir uyarıda bulunuyor: Kontrol altında tutulmazsa vallahi canınıza okurlar! 

Hawking'e göre yapay zekâ, yakın gelecekte kendi iradesini ortaya koyabilecek ve bu irade, insanoğlunun iradesiyle çatışacak. Mutfak robotunun fişini çekmeye benzemeyecek bu üstelik. Örneğin otonom silah projelerinin üzerinde henüz çalışılmaya başlamışken bitirilmesini istiyor. Yapay zekâ Hawking'e göre hem insanlığın başına gelmiş en iyi hem de en kötü şey olabilir.

Bu işin buraya geleceği belliydi, kendi başımızı belaya soktuk.

Nükleer savaş sonumuzu getirebilir

Nükleer savaş sonumuzu getirebilir

Ben bir sonraki ekstre döneminde ödeyeceğim taksitleri öngöremezken Sayın Hawking, bin yıl sonrasını öngörebiliyor. Fakat ne yazık ki, bin yıl sonramızı öngörebilen büyük bilim insanlarımızın tamamı, herkesin feci bir hayat mücadelesi içerisinde olacağını öngörüyor. İnsanlığın geleceği, her şekilde karanlık. 

Hawking'e göre insanlık önümüzdeki bin yılın sonunda ama nükleer savaş ama doğal afetler nedeniyle, tam bir hayat mücadelesinin içinde olacak. Öyle ki, kendisine Dünya'dan azâde bir hayat kurmayı başarabilen, Mars'ta konumu güzel bir mülk edinebilmiş herkes de süperinsan statüsüne kavuşmuş olacak.

Gerek Mars'ın değişik şartlarına, gerekse de dünyanın iyice kendisini kaybeden şartları nedeniyle genlerini değiştirmeyi becerebilenler şanslı ve yaşam savaşında tutunabilecekler olacak. Fakat doğal afet ya da nükleer nedeniyle bir mücadele içine giren insan ırkı, bunu da atlatacak ve kendine yeni yaşam tarzları belirleyecek.

Kehanet değil, bilim

Kehanet değil, bilim

Tüm bunlar kehanetten fazlası. Hawking'in elindeki verileri değerlendirip yeni sonuçlara ulaşabilme konusundaki başarılarını biliyoruz. Çağın hızla değişen dinamiklerine, uyarıları dikkate alarak ayak uydurmak, yapılabilecek en faydalı şey.
 

Bu makaleye ifade bırak