Hayat her zaman filmlerdeki gibi olmuyor

Kırklareli'de yaşanan bir olay hayatın her zaman bizim istediğimiz gibi gitmediğini ve filmlerde gördüğümüz "karizmatik" sahnelerin gerçek hayatı yansıtmadığını gösterdi. Evde kulaklıkla müzik dinlerken uyuyakalan 16 yaşındaki bir genç kız, kardeşinin kapıyı çalıp kendisine ulaşamaması üzerine polis çağırmasıyla neye uğradığını şaşırdı.

Hayat her zaman filmlerdeki gibi olmuyor

Kardeşi panikledi

Kardeşi panikledi

16 yaşındaki kızın küçük kardeşi okuldan gelip evin kapısını çaldı. Kapıyı kimse açmayınca doğal olarak ablası için endişelenen çocuk, polisi aradı.

Olay yerine gelen polis ve itfaiye ekipleri, 3'üncü katta bulunan eve merdivenle girdi. Gördükleri manzara karşısında hem şaşıran hem de sevinen kalabalık, genç kızın kulaklıkla müzik dinlerken uyuyakaldığını fark etti.

Hayatın filmlerdeki gibi olmadığı gerçeği

Hayatın filmlerdeki gibi olmadığı gerçeği

Filmlerde ya da dizilerde her şey çok daha karizmatiktir. Siz aşk acısı ya da başka sorunların ceremesini çekerken evde son ses duygusal müzik dinlersiniz, ağır çekimde yürür; yüz üstü yatağa atlar ağlamaya devam edersiniz. Bu duygu seli içerisinde uyuyakalır, uyanınca kaldığınız yerden devam edersiniz.

Fakat gördüğünüz üzere gerçek hayatta işler böyle yürümüyor. Kulaklık takıp uyuyakaldığınızda size ulaşamayan yakınlarınız polis çağırıyor. Ya da dinlediğiniz acıklı müziğin sesini sonuna kadar açarsanız komşunuz sopayla alt kattan vurmaya başlıyor. Gerçek hayat çok daha acımasız oluyor.

Filmlerde ya da dizilerdeki yağmur romantizmi

Filmlerde ya da dizilerdeki yağmur romantizmi

Bu tip "karizmatik" hareketlerin en büyük örneklerinden biri de yağmurda yürümek/koşmak. Filmlerde ya da dizilerde gördüğümüz hep şudur: Sağanak yağmurda sevgililer el ele koşar, ya da yağmur sevdalısı bir insan tek başına elleri cebinde, yüzünde mutlulukla aheste aheste yürür.

Peki ya gerçek hayatta? Gerçek hayatta bunun karşılığı zatürredir. En iyi ihtimalle soğuk algınlığı. Ya da Kırklareli'nde yaşanan olaydaki gibi ergen yaşlardaysanız ana-babanız sırılsıklam olduğunuz için okkalı bir fırça atar.

Gerçek hayat dizilerdeki kadar romantik değildir

Gerçek hayat dizilerdeki kadar romantik değildir

Bir diğer yaygın örnek de "uyuyan sevgiliyi izlemek"tir. Bütün romantik filmlerde ve dizilerde bu sahne olmazsa olmaz. Uyuyan sevgilinin/eşin yanına usulca gidilir ve gizli gizli izlemeye, sevgi dolu gözlerle bakmaya başlanır.

Ya gerçek hayatta? Gerçek hayatta gizlice izlenen sevgili horlayabilir, salyası akabilir ya da hayal gücünüze göre insanî fakat kesinlikle romantik olmayan daha birçok olay yaşanabilir. Gerçek hayat komiktir ve daha eğlencelidir.

Kırklareli'deki olay garip bir şekilde sonuçlandı

Kırklareli'deki olay garip bir şekilde sonuçlandı

Konunun buralara gelmesine yol açan asıl mevzuya dönersek, olay yerine gelen polis ve itfaiye ekipleri kulaklıkla uyuyakalan kızı görünce uyandırıp nasihatte bulunmuşlar. Evet, nasihat. Artık "Yüksek sesle müzik dinleme" mi dediler yoksa kulaklık markası mı önerdiler bilinmiyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak