HAYATIMIZI BALLAŞTIRAN ‘’BALKABAĞI’’

·     Latince ismi ‘CUCURBİTACEAE’ olup kabakgiller familyasındandır.

·     Ülkemizde sorunsuz bir şekilde heryerde yetiştirilmektedir.

·     Balkabağı bitkisi saksılarda veya tarlada yetiştirebilirsiniz.Saksıda yetiştirecekseniz ,organik toprağınıza torf ve perlit karıştırarak tohumlarınızı ekebilirsiniz.

·     Derin ,geçirgen,tınlı ,su tutma kabiliyetİ yüksek ve organik gübre bakımından zengin topraklarda iyi gelişme gösterir.

·     Toprak ph’I6-7 arasında olmalı ve ideal yetiştirme toprak sıcaklığı 10-15 derece olmalıdır.

·     Tohumla veya çelik yöntemleriyle rahatça yetiştirilebilinir. Tohumla üretmek için hava şartlarına paralel olarak nisan sonu mayıs gibi aylarda yapılması daha uygun olur.Ekim ve dikim yapılmadan önce toprak çapalanmalı,havalandırılmalı tesviyesi yapılmalı.

·     Bahçeye ekeceğiniz balkabak tohumlarını mayıs-haziran aylarında toprak aralıkları25-30 cm olacak şekilde ekim yaparak yetiştirebilirsiniz.

·     Balkabağı bitkisi yağmurlama yöntemi ile sulanmayı çok sever.

·     Ekilen  veya dikilen ilk balkabakları uygun ortamlarda ise 40-45 gün sonra ürün vermeye başlar.

·     Balkabağı bitkilerin ayrı ayrı erkek ve dişi olmak üzere 2 çeşit çicek vardır.Rüzgar,arı,böcek gibi etkenlerle tozlaşma sağlanır.

·     Sulama ile verilen amonyum nitrat bitkinin hızlı ve sağlıklı gelişimini sağlar.

·     Sulama balkabağın meyva tutumunda ve gelişiminde çok önemlidir.Düzenli yapılmalıdır.

·     Balkabağı yetiştireceğiniz alanda yabani otlar çok çıkar.Mutlaka elle veya zirai ilaçla temizlenmelidir.

·     Özellikle balkabaklar sulanmayı sevdiği için daha çok mantari hastalıklar  sıklıkla görülebilinir.Zirai ilaç satan yerlerden uygun mantar ilaçları alınarak uygun aralıklarla ilaçlanmalıdır.

·     Mutfaklarda önemli bir yere sahip olan balkabakları çorbasından tatlısına kadar her çeşit yemeklerde rahatlıkla kullanılır.

·     Balkabakları içerisinde bulunan vitamin ve minerallerle çok tercih edilir.Kansızlığa iyi gelir,kemik güçlenmesine yardımcı olur,bağırsak hareketlerini düzenler,yüksek lif ve antioksidan sayesinde bağışıklığı güçlendirir.

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ/////PEYZAJ MİMARI