Hayko Cepkin'in yeni single'ı 'Kabul Olur' mu?

Beni Büyüten Şarkılar Vol.1 albümüyle hasret gidermemizi sağlamış olsa da, her şeyiyle kendi elinden çıkmış Hayko Cepkin şarkıları dinlemeyeli uzun zaman olmuştu. 'Kabul Olur' ve 'Dans Et' isimli iki yeni şarkısıyla dinleyicisini selamlayan Cepkin'in yeni single'ı, içimize sindi mi?

Hayko Cepkin'in yeni single'ı 'Kabul Olur' mu?

Hayko Cepkin, her zaman çıtayı çok yüksekte tutan bir müzisyen. Konser performansları, albümleri, coverları, klipleri hep bir ahenk içindedir ve en önemlisi de "Hayko Cepkin'in işi" olduğunu buram buram hissettirir. Türkiye'de başka kimse beyin biçiminde bir sahne dekoru kurmamıştır, kimse bir kozanın içinde sahneye çıkarak izleyicileri şaşırtmamıştır, kimse kendisine emanet edilen şarkıları bu kadar iyi bir şekilde dönüştürüp coverlamamıştır muhtemelen. 'Sakin Olmam Lazım' albümüyle başlayan solo kariyeriyle bize her zaman gösterdiği şey, konser sonlarında da söylediği gibi "Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!" iddiasıydı. Bu konuda netiz: Hayko Cepkin, her seferinde daha iyisini yapmayı denedi ve başarılı oldu. Her albümüyle kendisini solladı. 

Son albüm 'Beni Büyüten Şarkılar Vol.1', bundan tam 2 yıl önce yayımlandı. Albümün tamamı cover şarkılardan oluşuyordu. Kendi şarkılarını bir araya getirdiği son albüm ise 2012'de piyasaya sürdüğü 'Aşkın Izdırabını' albümüydü. Her iki albüm de büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise bir single çalışmasıyla karşımızda: Single,  'Kabul Olur' ve 'Dans Et' isimli iki şarkı ve bu şarkıların akustik versiyonlarından oluşuyor.

 

 

İki şarkıda da baskın enstrüman ney... Hayko'nun alaturkaya kaçan iddialı vokaline iyi bir şekilde eşlik ediyor. Son konserlerinde şarkılarına ney ile yeni düzenlemeler yaptığını görmüştük. İki faktörün bir arada çok iyi tınladığını söyleyebiliriz. 'Kabul Olur' şarkısı, ney ile birlikte daha da içe işliyor. Sözler, bildiğimiz Hayko Cepkin sözlerine yakın geliyor insana. Yine de, yeni bir şeyler barındırdığını söylemek gerek. İçinde elbet bir brutal vokal var, gitarın hızlandığı ve kendini güçlü şekilde hissettirdiği geçişler de var ve bunların hepsi Cepkin'in müziğinin tanım kümesi içinde yer alıyor. Fakat bu sefer bize bir şeyler anlatmak, sormak, hissettirmek için seçtiği yöntem daha ayrı. Tam 40 yaşındaki bir adamın, 40 yaşına özel hafif kaygılı ruh halinin bir yansıması gibi. Biraz endişeli, biraz pişman belki...

Nitekim 'Kabul Olur'u takiben kulaklara çalınan 'Dans Et'te de aynı şeyleri hissediyoruz. "Belki tükettim gençliğini, çok özür dilerim, pardon!" diyor Cepkin. Vurucu bir özür cümlesi... Ellerinden tutulmasını, dertlerinden kurtarılmasını, kendisiyle dans edilmesini istiyor şarkıda. Ney arkada solo bir şekilde şahlanırken, ritmik gitarlarla kıpırdıyorsunuz yerinizde. Eğlenceli gibi gelen bir garip hüzün hali... Şu şarkıların yeni bir albümün habercisi olmasını çok isterdim. Fakat sanki Hayko Cepkin, 2016'da verdiği röportajda söylediği "Bundan sonra albüm yapmayacağım" sözünün arkasında gibi.

 

 

Kendisine göre kliplendirilmeyen şarkılar güme gidiyor, 10 şarkılık albümdeki 8 şarkı arada kaynıyor. Fakat belki de bu düşüncesinin üzerinde tekrar çalışması gerek artık. Zira, klipler YouTube gibi platformlarda görünürlük yaratılması için gerekli olsa da, aslında albümlerin bütünü hala dinleniyor. Cepkin'in elinden çıkan, her şeyiyle kendisinin imzasını taşıyan şarkılar bütününün açığı hala hissediliyor. Bu açığın kapanması gerek. 6 yıl uzun bir süre, daha da bekleyeceğiz ve hatta belki de bir daha böyle bir albüm görmemiz zor. İnce işçilikle, kılı kırk yararak üzerine titrediği şarkıların bir şekilde sessizce unutulmasını istememesi ve dönemin şartlarına göre strateji belirlemesi normal tabii... Ancak dinleyicisinin bu single ile karnının doyduğunu söylemek de güç. Birileri iştahla masadan kalkmayı reddedip ziyafete devam etmek istiyor. Masadan kalkmayanların karnı aç... Sektörün dinamikleri bir yana, dinleyicinin beklentilerinin ne yönde olduğunu tespit etmek artık zor değil. 


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak