Hayranları tarafından öldürülen 8 ünlü

Ünlüler her zaman hayranlarının kıskacı altındadır. Hayranı olduğumuz ünlülerin yaşamı, giyim tarzı ve medyada yansıyan profiline mutlaka dikkat ediyoruzdur. Fakat bazı hayranlar var ki hayranı oldukları ünlüye takıntı derecesinde ilgi duyuyor ve bu korkutucu ilgi ölümle sonuçlanıyor. İşte hayranları tarafından katledilen ünlülerden bazıları...

Hayranları tarafından öldürülen 8 ünlü

1. Selena Quintanilla-Pérez

Hayranı ve fan kulübü kurucusu Yolanda Salvidar tarafından henüz 23 yaşında vurularak öldürülmeden önce Selena Quintanilla-Pérez, yıldızı parlayan ve yükselen ABD'li Latin şarkıcısı ve söz yazarıydı.

31 Mart 1995'te kurşunlanarak öldürülen Selena Quintanilla-Pérez, katili ve fan kulübü kurucusu Yolanda Salvidar ile 1991 yılında tanıştı. Arkadaşlıkları hızla ilerledi ve Selena Quintanilla-Pérez, Yolanda'yı asistanı olarak işe aldı. Ardından Selena Etc. kıyafet butiğinin müdürü yaptı. İkili arasındaki ilişki bu sırada gerginleşmeye başladı.

Grammy ödüllü şarkıcı Selena Quintanilla-Pérez, Yolanda'yı zimmetine para geçirmesi sebebiyle işten kovdu. Bir süre sonra Yolanda ile bir otelde, mali kayıtları gözden geçirmek için buluştu. Bu buluşma, Selena'nın son anları oldu. Yolanda, Selena'yı kurşunlayarak öldürdü. 

Cinayeti işleyen Yolanda 9 saat sonra polis tarafından bulundu, mahkemeye çıkarıldı ve ömür boyu hapse mahkum edildi.

2. Rebecca Schaeffer

Oyuncu Rebecca Schaeffer'in ölümü beraberinde bazı yasal etkileri de getirdi. My Sister Sam'in 21 yaşındaki yıldızı Rebecca Schaeffer 18 Temmuz 1989'da, takıntılı hayranı Robert John Bardo tarafından Hollywood'taki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. 

Los Angeles Times gazetesine göre Bardo, Rebecca Schaeffer'in her adımını 3 yıldır takip ediyor, ona mektuplar yolluyor ve sitcom setinde tanışmak için her yolu deniyordu. Bardo'nun tüm tanışma çabaları sonuçsuz kaldı.

Bardo en sonunda Rebecca Schaeffer'in evini bulabilmek için 250 dolar karşılığında özel dedektifler tuttu. Dedektifler, Rebecca Schaeffer'in adresini Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Birimi'nin kayıtlarında buldu. 

Ev adresini edinen Bardo, Rebecca Schaeffer'i ziyaret etmeye karar verdi. İlginçtir ki, bu ziyaret sırasında yanına J. D. Salinger'in kaleme aldığı Çavdar Tarlasında Çocuklar romanının bir kopyasını aldı. Rebecca Schaeffer'i öldüren Bardo, John Lennon'un katilinden etkilendiği iddialarını yalanladı.

Rebecca Schaeffer'in ölümünün ardından Motorlu Taşıtlar Birimi çalışanlarının, vatandaşların adreslerini paylaşmaları kanunen yasaklandı.

3. Dimebag Darrell

Herkes sevdiği işi yaparken ölmeyi ister. Fakat katillerin zaman çizelgesi bu isteklerle pek örtüşmüyor.

Damageplan ve Pantera'nın gitaristi 38 yaşındaki Dimebag Darrell, 8 Aralık 2004'te sahne performansı sırasında suikaste uğradı. Dimebag Darrell'in katili, Pantera grubunun ateşli hayranı, eski futbolcu ve ABD Deniz Kuvvetleri askeri Nathan Gale'di. Arkadaşları, Gale'in son derece iyi biri olduğunu söylemişti.

Gale, Pantera grubunun şarkılarından bazılarının kendi kaleminden çıktığına inanıyordu. Arkadaşlarından Jeramie Brey, Gale'in, Pantera grubunun kendinden şarkı çaldığını öne sürdüğünü ve bunun öcünü almak istediğini anlattı. Gale ayrıca Pantera müzik grubunun dağılmasından Dimebag Darrell'i sorumlu tutuyordu. 

Dimebag Darrell'in ABD'nin Ohio eyaletinde yer alan Columbus'ta gerçekleştirdiği sahne performansı sırasında 25 yaşındaki Gale sahneye fırladı ve 'Pantera senin yüzünden dağıldı!' diye bağırarak Dimebag Darrell'i ve üç kişiyi daha kurşunlayarak öldürdü. 

Olay yerindeki bir polis, Gale'i vurdu. Gale de olay yerinde yaşamını yitirdi.

4. Mikhail Lermontov

4. Mikhail Lermontov

Genç Rus yazar Mikhail Lermontov, 1841'de arkadaşı ve hayranı Nikolai Martynov tarafından bir düello sırasında vuruldu. Şair, yazar, ressam ve asker olan Mikhail Lermontov muzip ve partilemeyi seven biriydi. 

Mikhail Lermontov, arkadaşı Martynov'a sataştı ve ikili arasındaki münakaşa büyüdü. Martynov da arkadaşı Lermantov'a düello teklif etti. Lermantov düelloyu kabul etti. Yüzleşme sırasında Lermantov havaya, Martynov, Lermanyov'un kalbine nişan aldı. Efsane kurgularının da yer aldığı hikayede Martynov'un arkadaşı Lermantov'un öldürmesinden rahatsız olup olmadığı gibi detaylar bulunmuyor. 

Bilinen tek şey, tarihin en önemli şairlerinden olan Mikhail Lermontov'un binlerce kişinin gözü önünde kurşunlanarak yaşamını yitirmesi.

5. Albert Ebosse

Kamerunlu futbolcu Albert Ebosse, 24 Ağustos 2014'te Cezayir'de oynanan maçın ardından hayranları tarafından öldürüldü. 

USM Alger'e karşı kaybedilen maçın ardından 24 yaşındaki forvet oyuncusu Albert Ebosse ve JS Kabylieli takım arkadaşları sahadan ayrılıyordu. Oyuncular, öfkeli taraftarlar tarafından yabancı cisim yağmuruna tutuldu. Albert Ebosse başından darbe aldı. Başına isabet eden cisim, ünlü forvetin kafatasında çukur oluşturdu. Fakat bu açıklamaya da daha sonraları şüpheyle yaklaşıldı.

The Guardian tarafından ortaya çıkarılan yeni otopsi sonuçlarına göre Albert Ebosse bıçaklandı ve soyunma odasında öldüresiye dövüldü. Patoloji uzmanları, Albert Ebosse'in kafa travmasından daha fazlasını yaşadığını açıkladı. Ebosse'in cesedi üzerinde araştırma yapan doktorlar, futbolcunun boyun omuru ruptürü ve benzeri sorunlar yaşadığını ortaya çıkardı.

6. John Lennon

John Lennon 9 Aralık 1980'de ABD'de Mark David Chapman tarafından öldürüldü. 

John Lennon'un katili Mark David Chapman, Beatles'in hayranı değildi, John Lennon ya da eşi Yoko Ono'ya da hayranlık beslemiyordu. Lennon'un şarkılarındaki sübliminal mesajlardan da etkilenmiş görünmüyordu. Mark David Chapman'ın cinayeti işlemesinin tek sebebi, Lennon'un ünlü olmasıydı.

Mark David Chapman da ünlü olmak istiyordu ve arzuladığı şöhrete, ünlü birini öldürerek kavuşacağını düşündü. John Lennon'a yaklaşan Mark David Chapman, ünlü müzisyenden imza istedi. İstediği imzayı aldıktan sonra tekrar John Lennon'a yaklaştı ve silahını ateşledi. 

Eylül 2016'da dokuzuncu kez yargı önüne çıkan Mark David Chapman, sosyapatik kişiliği olduğunu, John Lennon'u öldürerek bir başkası olabileceğini düşündüğünü ve bu sebeple serbest kalmak istediğini söyledi. Mahkeme, serbest bırakılma talebini dokuzuncu defa reddetti.

7. Christina Grimmie

Adını O Ses Türkiye'nin ABD versiyonu ile duyuran 22 yaşındaki süperstar Christina Grimmie, 10 Haziran 2016'da herkesin gözü önünde, takıntılı hayranı Kevin James Loibl tarafından öldürüldü.

Kevin James Loibl'in arkadaşı Cory Dennington, Kevin'i yalnızlığı seven ve Grimmie'ye psikotik derecede saplantılı biri olarak tanımladı. Kevin, Christina Grimmie'in videolarını aralıksız izliyordu, ona iyi görünebilmek için dış görünüşünde değişiklikler yapıyordu. 

Kevin en sonunda Christina Grimmie ile tanışmaya karar verdi. 10 Haziran 2016'da Christina Grimmie hayranlarına imza dağıtıyordu. Kevin, Christina'yı bu sırada silahla vurdu. 

Christina Grimmie'in erkek kardeşi intihar etmeye çalışan Kevin'i yakaladı. Christina Grimmie ise olay yerinde yaşamını yitirdi.

8. Andres Escobar

1994 FIFA Dünya Kupası'nda Kolombiya'da top koşturan Andres Escobar, 23 Haziran 1994'te Kolombiya- ABD maçına çıktı. Kolombiya ABD'ye 2-1 mağlup oldu. ABD'nin gollerinden biri Kolombiyalı Andres Escobar'ın kendi kalesine attığı goldü.

Maçtan birkaç gün sonra 1 Temmuz 1994'te Andres Escobar, Kolombiya'da memleketi Medellin'de bir restorana gitti. Mekanın müdavimleri ile kendi kalesine attığı gol konulu derin bir tartışma başladı. Tartışmada iyice ateşlenen biri, Andres Escobar'ı defalarca kurşunladı. Andres Escobar'ı öldüren Humberto Munoz Castro, silahını ateşlerken 'Kendi kalene attığın gol için teşekkürler!' diye bağırdı.

Ander Escobar cinayetini işleyen Humberto Munoz Castro, 42 yıl hapis cezası aldı. Ceza daha sonra 11 yıla düşürüldü. Olay sırasında orada olan ve tartışmaya katılanlar herhangi bir ceza almadı. 

Andres Escobar cinayetinde adı geçen herkesin uyuşturucu ticareti yaptığı ve kumar oynadığı belirlendi. 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 
 

Bu makaleye ifade bırak