Sinop

Yerel Haber
04 Ekim 2017 - 15:30

Hayvanları Koruma Günü

IHA

“4 Ekim Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü kedi ve kuş evleri ile köpek kulübeleri dağıttı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü sebebiyle bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada hayvan sevgisinin önemine değinen Başyiğit, “1931 yılında Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından hayvanların korunmasına yönelik bugün özellikle ilan edilmiş. Bizler de bugünü çeşitli etkinliklerle hayvanları koruma adına bilişi arttırmak, farkındalığı arttırmak için çeşitli organizasyonlar yapıyoruz. İnsan olarak hayvanları sevmemiz lazım, hayvanları seversek insanları da severiz. Hayvan sevgisi bu yüzden çok önemlidir” dedi.
Sahipsiz hayvanları özellikle kış aylarında korunmalarını beslenmelerini sağlamak için bu sene bir proje hazırladıklarını belirten Başyiğit, “Kedi evleri, köpek kulübeleri ve kuş evleri yaparak bunların dağıtımını gerçekleştirdik. Bu örnek teşkil etmesi açısından da önemli bir proje. Sokakta yaşayan hayvanların korunması, hepimiz için önemli bir proje. Başlangıçta 20 adet kedi evi, 10 adet köpek kulübesi, 100 adet kuş evi dağıtımı gerçekleştirdik. Yine bu kapsam dahilinde 1800 mikro çip 1500 adet kulak küpesi belediyelere verildi. 630 aşılama, 315 kısırlaştırma, 314 işaretleme 427 adet de sahiplendirme işlemi gerçekleştirdik. Yaban hayatını korumaya yönelik, yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmalarımız da var. Her kış sezonunda olumsuz hava şartlarına karşı tedbirler alıyoruz. Özellikle kar yağdığı zaman beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yürütüyoruz. Geçen yıl 850 kilogram yem dağıtımı yaptık” diye konuştu.

SinopYerel Seçim Sonuçları

Sinop Hava Durumu

11°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.