25.10.2011 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKHEN BALCI Edirne DHA

Hayvanseverler sınır tanımıyor

Yabancı hayvan hakları kuruluşlarının temsilcileri Türkiye’ye ithal edilen hayvanların sınırda kötü koşullarda beklediğini vurguladı

Hayvan haklarını korumayı amaçlayan Hollanda merkezli Eyes on Animals ve Almanya merkezli Animal Welfare Foundation örgütlerinin yetkilileri, ithal hayvanların taşınma koşullarını incelemek üzere dördüncü kez Kapıkule Gümrük Kapısı’na geldi. Yurda giriş yaptıktan sonra sağlık kontrolü yapılması ve uygunluk belgesi verilmesi için TIR’ların içinde günlerce bekleyen hayvanların açlık ve susuzlukla mücadele ettiğini söyleyen hayvan severler, işlemlerin hızlandırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle görüştüklerini belirtti.

5 gün boyunca aç kalıyorlar
Yunanistan’dan ithal edilen koyunların bulunduğu bir TIR’ın, beş gündür işlemler için bekletildiğini söyleyen Eyes on Animals Raportörü Lesley Moffat, uygulamanın doğru olmadığını belirtti. Araç içerisinde yaklaşık 400 koyun olduğunu belirten Moffat, “Koyunlar 5 gündür dorsenin içinde aç ve susuz olarak bekliyorlar ve ne zaman yola devam edeceklerini bilmiyoruz.
5’inin telef olduğunu gördük. İşlemlerin tamamlanması beklenirken, hayvanlar araçtan indirilip su ve yem verilmelidir” dedi. Moffat Kapıkule’ye son bir yılda 4 kez geldiklerini ve her gelişlerinde hayvanların ciddi zarar gördüğünü tespit ettiklerini belirtti. Geçen ay, kontrol noktasının 100 metre ilerisindeki hafriyat sahasında onlarca hayvan leşi bulunmuştu. 
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5