Gündem
15.06.2012 - 10:04 | Son Güncelleme: 15.06.2012-10:45

Hazar Gölü kıyısında korkutan manzara

Hazar Gölü kıyısında serinlemek isteyen tatilciler neye uğradığını şaşırdı. Göl yüzüyeni kaplayan tabaka karşısında korkuya kapılan bölge halkı da uzmanlardan yardım istiyor.

Sitene Ekle

Şahismail GEZİCİ/ELAZIĞ (DHA)

Elazığ'ın Sivrice İlçesi'nde bulunan Hazar Gölü'nünü yüzeyi yosunla kaplanıp, kirlenmesi halk arasında büyük tedirginlik yarattı. Sivrice Belediye Başkanı İbrahim Altıntaş, kışın sert geçtiğini ve bu nedenle göl dibindeki hareketlenmelerden yosunların yüzeye çıktığını söyledi. Altıntaş, "Ancak yarın gölden alacağımız nümunelerle daha ciddi araştırmalar yapacağız. Uzmanları da göle getirerek burada araştırma yapmalarını sağlayacağız" dedi.Elazığ'ın Sivrice İlçesi'nde bulunan Hazar Gölü'nün kıyılara yakın yüzeyi son iki gün içinde yosunlar ve çamurla kaplanması halk arasında tedirginlik yarattı. Bölgenen önemli turizm merkezlerinden biri olan göl kıyısına giden tatilciler ve Sivrice'de yaşayan vatandaşlar daha önce gölde böyle bir durumla karşılaşmadıklarını söyledi.
Göl kıyısındaki bir tesiste çalışan Onur Çalım, iki gündür gölün tamamına yakınının kirli tabakayla kaplandığını söyledi. Çalım, "Gölün durumunu gören müşterilerimiz korktu ve tedirgin oldu. Aklımıza ilk gelen deprem oldu. Depremden çok şüphelendik. İlgili olan insanlardan yardım istiyoruz. Bu pisliği gördükten sonra korkmaya başladık. 2-3 gündür böyle devam ediyor. Kimse suya da girmiyor. Millet bakınca uzaklaşıyor. Milletin aklında deprem korkusu var. Onun için yetkili kişilerden yardım istiyoruz" diye konuştu.
Saadet Partili Sivrice Belediye Başkanı İbrahim Altıntaş, göldeki kirlilikten korkulmaması gerektiğini söyledi. Altıntaş, kış mevsiminde kar yağışının beklenenin üzerinde olduğunu belirterek, "Kış mesiminde göl çevresindeki dağlarda beklenenden fazla kar yağdı. Bahar mevsimiyle birlikte eriyen kar suları, göldeki su seviyesini çok arttırdı ve dipde dalgalar oluştu. Oluşan dalgalarla göl dibinde bulunan yosunlar su yüzeyine çıktı. Belediye olarak yaptığımız çalışmalarda bu fikir oluştu. Ancak yarın gölden alacağımız nümunelerle daha ciddi araştırmalar yapacağız. Uzmanları da göle getirerek burada araştırma yapmalarını sağlayacağız" dedi.
 


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Soyadı Çeliköz olan şarkıcımız kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX