Gündem
23.05.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.05.2011-2:30

Helikopter pilotu felaketi önlemiş!

İstanbul’da düşen polis helikopterinin pilotu Kemal Özdemir’in, helikopterin madeni yağ üretim tesisine çakılmasını, yaptığı manevrayla önlediği belirtildi

Sitene Ekle

İSTANBUL/ANKARA AA

İstanbul’da polis helikopterinin düşmesi sonucu başlatılan soruşturmada İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı pilot Kemal Özdemir’in büyük bir felaketi önlediği ortaya çıktı. Olay sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı tarafından İstanbul’a gönderilen teknik heyet, helikopter enkazında inceleme yaparak, kazanın nedenini araştırmaya başladı. Heyet üyeleri görgü tanıklarının ifadelerine başvurdu. Helikopterin denize düştüğü noktaya yaklaşık 100 metre mesafedeki bir madeni yağ üretim tesisinin işçileri, olay anını anlatarak, helikopter pilotunun büyük bir felaketi önlediğini söyledi.


Görgü tanıklarına göre dehşet dakikaları şöyle yaşandı: İşçiler olay günü, madeni yağ üretimi yapılan ve variller halinde depolanan tesiste çalışıyorlardı. Yakın bir mesafeden gelen helikopter sesiyle irkildiler... Helikopter irtifa kaybediyor ve hızla alçalıyordu. Madeni yağ üretim tesisinin üzerine düşmek üzereyken, son anda denize doğru yönlendirildi. İşçiler büyük bir panik yaşamıştı. Helikopter ise iniş vaziyetinde suya çarptı ve ters döndü. Yaralı olarak sudan çıkan pilot Özdemir helikopterin kızaklarını tutarak, içindeki 4 kişiyi kurtarmak için yukarı doğru çekmeye çalıştı.
Bu sırada çevrede bulunanlar pilota bağırarak kızakları bırakmasını istedi. Aksi takdirde pilot da enkazla birlikte suyun dibine gömülecekti. Daha sonra olay yerine 150 metre mesafede bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait tesislerdeki askeri personel Özdemir’i kurtardı.

‘Alev alev yanardık’
İşçiler, helikopterin 50 kişinin bulunduğu madeni yağ üretim tesisinin üzerine düşmesi halinde daha büyük bir felaket yaşanacağını belirterek, depolarda bulunan binlerce varillik hammaddenin alev alev yanacağını söyledi. Patlamanın hemen bitişikte bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait tesisler ile ormanlık alana da büyük zarar vereceğini anlattılar.
20 Mayıs’ta Beykoz’da düşen polis helikopterin pilotu olan Kemal Özdemir, yaralı olarak kurtulmuş, Bilgi İşlem Şube Müdürü Ragıp Ali Bilgen ve 10 yaşındaki oğlu Deniz Bilgen ile Komiser Murat Güçlü ve THY Uçuş Akademisi 2. pilot adayı Mehmet Oray Sarıçay hayatını kaybetmişti.


Bilgi YarışmasıÇanakkale Savaşları'na katılan Avustralya ve Yeni Zellandalılara verilen genel ad nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
12 Eylül darbesi hangi yılda olmuştur?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX