19.08.2018 01:43 | Son Güncelleme:
AA

'Hem gençlere hem de ailelerine gök bilimini  sevdirmeye çalışacağız'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gençlere gök  bilimini sevdirmeye çalışacaklarını bildirdi.

Varank, Konyaaltı ilçesinde, Saklıkent'teki TÜBİTAK Ulusal  Gözlemevi'nde düzenlenen 21. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliğine katıldı.

Bakan Varank, kendisine eşlik eden Antalya Valisi Münir Karaloğlu,  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve ziyaretçilerle birlikte teleskobu  kullanarak gezegenleri inceledi.

Şenliğe katılan öğrencilerin bilimsel projeleri hakkında bilgi alan  Varank, gözlemevindeki Türkiye'nin en büyük teleskobunun başına geçerek Satürn ve  Ayı gözlemledi.

Varank, gazetecilere yaptığı açıklamada, şenliğe geldiği için çok  heyecanlı olduğunu söyledi. Şenliğe her yıl binlerce başvuru olduğunu, ancak en  fazla 350 kişinin kabul edildiğini anlatan Varank, Vali Karaloğlu ile "Burada  imkanları nasıl geliştirebiliriz? Bilimle ilgili gençleri, ailelerini nasıl  buraya çekebiliriz?" diye çalışma yapacaklarını belirtti.

Atölye faaliyetlerine katılan çocukların heyecanını gördüğünü  vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Gökyüzü aslında herkesin ilgisini çekiyor. Biz de buraları daha çok  tanıtarak, hem gençlere hem de ailelerine gök bilimini sevdirmeye çalışacağız.  Zirvede gözlemevimiz var. Türkiye'nin ulusal gözlemevi. Orada da bilimsel  faaliyetler sürdürülüyor. En büyük teleskobumuz burada. 150 santimlik  teleskobumuz var. Bir takım yeni teleskop projelerimiz de var. Onları da  inceleyeceğiz. İnşallah bütün halkı, gençlerimizi, öğrencilerimizi, Antalya'ya  davet ediyoruz. Gelsinler bu şenliğe katılsınlar. Çok memnun kalacaklardır."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0