Ege

Ege

03.01.2018 - 00:41 | Son Güncelleme: 03.01.2018-0:42

‘Her eve bir Türk malı’

Türkiye’de sanayileşmenin öncü firmalarından İZELTAŞ, 40 ülkeye yaptığı ihracatla dünya pazarlarında marka olmayı başardı.

Sitene Ekle

TOLGA ALBAY AA

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda da başkanlık görevini yürüten İZELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 1968 yılında bir grup girişimcinin sanayiye yatırım yapma hevesiyle bir araya getirdikleri sermayeyle kurulan firmanın, ülkenin büyümesine eşlik ederek dünya pazarında aranan markalardan biri haline geldiğini ifade etti. Şirket kurucularının fabrikayı kurmadan önce sektörün lideri konumundaki Almanya’da incelemelerde bulunduklarını anlatan Yorgancılar, şöyle konuştu:

‘İddialı konumdayız’

“O dönemde Türkiye’de toplu iğne dahi yapılamıyordu. El aletleri ise Almanya’dan getiriliyordu. Babam ve ortakları o dönemde Almanya’ya giderek el aleti tesisi kurmak istediklerini söylediler. Almanların yanıtı ise ‘siz tarım  ülkesisiniz, biz sizden patlıcan, salatalık, domates alalım, el aletlerini siz bizden alın’ olmuş. Bugün 3 bin çeşitte Türkiye ve Avrupa’da iddialı konuma geldik. 50 yıl önce şirketimiz kurulurken bize makine satmak istemeyen Almanya, bugün en büyük pazarımız.”

Dünyadaki her eve bir Türk malı girmesi hedefine firma olarak yürekten inandıklarını, kalitesiyle anılan bir Türk markası yaratmanın gayreti içinde olduklarını aktaran Yorgancılar, şöyle konuştu: “Türkiye, 1990’lı yıllarda çoğu tarım ürünleri olmak üzere 20-25  milyar dolar ihracat yapan bir ülke konumundaydı. 2017’ye geldiğimizde Çin ile İtalya arasında en büyük üretim üssü haline geldik. Yüzde 92’si sanayi ürünleri olmak üzere 150 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. Tek bir eksiğimiz var, yüksek katma değerli üretim yapamıyoruz. Firma olarak da bu konuda üzerimize düşeni yerine getirmek için Ar-Ge merkezi açtık. Kataloğumuza her yıl yeni bir ürün dahil ediyoruz.” 


"Konsültasyon" hangi alanla ilgili terimdir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX