Ekonomi
21.05.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 21.05.2013-2:30

Hesap taşıma sorunları çözer

Tüketici hakları uzmanı Yeşim Atamer, bankalar ile müşterileri arasındaki ücret ve masraf sorunlarının “müşterinin hesap numarası değişmeden” başka bir bankaya taşınması yoluyla çözüme kavuşabileceğini söyledi

Sitene Ekle

KADİDE ŞAHİN / FİNANS SOHBETLERİ

Almanya, İsviçre ve ABD’de Avrupa Birliği Tüketici Hukuku dersleri veren İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yeşim Atamer, tüketiciyi koruma yasa tasarısında bankalar ile müşterileri arasında sorunlara neden olan ücret ve masraflarda piyasa modelinin tam olarak işlemediğini söyledi.
Sorunun çözümü için banka değiştirmeyi kolaylaştırmak gerektiğini söyleyen Atamer, “Cep telefonu taşıma imkânının verilmesinde olduğu gibi, hesap numaralarının aynı kaldığı, bir bankadan diğerine taşınabildiği ve hesap aktarımlarının da kolaylaştırıldığı bir kurguda bankalar bu kadar kaygısızca yeni ücretler almak veya bunları artırmak yoluna gidemezler” dedi.
Geçen yıl ağustos ayında yayınlanmış olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tasarısında dört maddenin çok müdahaleci davranarak, “Bankacılık sözleşmelerinde hiçbir suretle tüketicilerden kredi kartı üyelik ücreti, hesap işletim ücreti, dosya ücreti, ipotek fek ücreti benzeri isimler altında herhangi bir bedel alınamaz” şeklinde bir düzenleme getirdiğini hatırlatan Atamer, şöyle konuştu:
“Açıktır ki bu tür bir düzenleme liberal ekonomik modelde olamaz. Herkes sunduğu hizmet karşılığında bir bedel talep etmek hakkına sahiptir. Bunda hiç tartışma yok. Ancak piyasa modelinde istemediğimiz bazı şeyler var. Bunların başında rekabet edilmemesi gelir. Aslında en etkin fiyat denetimi her zaman rekabettir. Rekabet ne kadar kıran kıranaysa fiyatlar da o kadar düşer.”

‘Banka değiştirmek zor’
Rekabetin gereği gibi işlemesi için müşterilerin seçimlerini bilinçli yapabilecek durumda olmalarının ön koşul olduğunu söyleyen Atamer şunları kaydetti:
“Örneğin ücretlerin saydam olmaması tam rekabetin sağlanamamasının en önemli sebeplerinden biri. İkinci sebep de uzun süreli sözleşmelerde sözleşme partnerinizi değiştirip daha ucuza aynı hizmetleri sunan tarafa geçmeyi sık sık göze almamanız.
Bir banka size dosya masrafsız, yüzde 1,7 faizle 10.000 TL sunarken, diğer banka dosya masrafı 100 TL yüzde 1, 2 faizle 8.000 TL sunarsa, bunları mukayese ederek en doğru çözümü bulmanız son derece zordur. Bu matematiksel hesabı çoğumuz yapamadığımız için bu noktada rekabet işlemez, dolayısıyla fiyatlar artar. Diğer yandan zaten maaş hesabınızın olduğu, bütün birikimlerinizin bulunduğu, yıllardır gittiğiniz banka bir gün artık sizden bir de “dosya ücreti”, “hesap araştırma ücreti” gibi meblağlar alıyorum derse, muhtemelen çok kızarsınız ama yine de bankayı değiştirip, bu ücretleri almayan başka bir bankaya gitmezsiniz, size maliyeti çok fazla olacaktır. Bankacılıkta bu durumlar rekabetin dilendiği gibi sonuç vermesini ve fiyatların düşmesini engelliyor.”

GENÇ HESAP, AZ İŞLEYEN HESAP

Düzenleme nasıl olmalı?

Fiyatların saydam olması çok önemli. Hesap işletim ücreti her bankanın almakta haklı olduğu bir paradır. Ancak günde 20 havale yapanla, ayda 2 havale yapandan aynı ücretin alınması doğru değil. Yurt dışında genç hesap, az işleyen hesap gibi farklı opsiyonlar var. Bunun bizde de olması gerekir. Müşteriden aldığım hesap işletim ücreti var, havale için de para alıyorum. Buna rağmen bir anda bir de “hesap bakım ücreti” diye yeni bir ücret çıkarıyorum ve herkesten alıyorum. İşte bu olmaz. Hepimizden alınan bir paranın ayrı bir ücret kalemi olarak sunulması yanlıştır. Müdahale edilmesi gereken, işte hepimizden alınan ama sun’i şekilde ayrıştırılan bu fiyatlandırma politikasıdır.

 


Etiketler: ABD
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10093.980 %-0.48
  Deger%
  DIRIT0.7713.24
  PARSN13.926.42
  IHLAS0.346.25
  GEREL4.796.21
  KAREL5.345.12
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX