20.06.2012 02:30 | Son Güncelleme: 20.06.2012-1:25
ÖNAY YILMAZ İstanbul

Heybeliada’da sabotaj kuşkusu

Dünyanın en güzel doğal limanlarından biri olan Heybeliada Çam Limanı’ndaki yangın esrarını koruyor. Yangını piknikçilerin mi, çıkardığı yoksa bir sabotaj mı olduğu henüz belirlenemedi

Adalar Orman İşletme Şefliği, görgü tanıklarının ifadesine göre, yangını çıkaranların geceyi Çam Limanı sahilinde geçiren dört kişi olduklarını, giderken de çakmak gaz tüpü ile yangını başlatıp gittiklerini, eşkallerinin belirlendiğini belirtti. Polisin bu kişilerle ilgili soruşturmayı çok yönlü olarak başlattıkları bildirildi. Çam Limanı’nın batı tarafından başlayan yangın, poyrazın da etkisiyle antik manastırlardan Terk-i Dünya Manastırı’nın ve at ahırlanının bulunduğu alanan yayılarak güçlükle kontrol altına alınabilmişti.
Heybeliada Gönüllüleri Derneği üyeleri, yangınla ilgili yaptıkları toplantıda, ormanda bulunan hidrantların (su ağzı) itfaiye tarafından bakımları iyi yapılmadığından çalıştırılamadığını belirttiler. Gönüllüler, konuyla ilgili şikâyetleri şöyle dile getirdiler.

‘Uyarı levhaları yeterli değil’
“Orman alanı içerisinde yeterli yasak uyarı levhası yok. Ada içinde piknik alanı dışında (Değirmen Burnu) ateş yakılmasını önlemek için mangal ve piknikçiye kömür satışının mutlaka yasaklanması gerekiyor. İstanbul İtfaiyesi’nin orman yangınları konusunda mutlaka koordineli olarak ormanla birlikte tatbikat yapması gerekiyor. SİT alanlarına girebilecek kişi sayısı sınırlı olmasına rağmen adaya bu rakamların üstünde piknikçi gelmektedir. Sayının belirlenmesi gerekmektedir. İDO ve diğer işletmeciler adada ateş yakılması ve sigara içmenin ormanda yasak olduğunun bilinmesi için anons yapmayı yolcu sayıları düşer diye kabul etmemektedirler. Saat 01.00’den sonra tur yolları ve ormana girilmesinin kesinlikle yasaklanması gerekiyor.”

 

Şiirlere konu olan Çam Limanı
Doğal güzelliği ile şairlere ilham kaynağı olan doğal marina görünümündeki Çam limanı, Heybeliada’nın en güzel piknik ve plaj yerlerinden. Çam kokusunun, deniz kokusuna karıştığı bir liman Çam Limanı. Mehtapsız gökte yıldızların tek tek sayıldığı lacivert gecelerde ve mehtaplı gecelerde Çam limanı‘ndan aşk şarkıları çalınırdı bir zamanlar. Ünlü bestekar Yesari Asım Arsoy’un bestelediği “Biz Heybelide her gece mehtaba çıkardık” gibi birçok şarkı buradan ilham alınarak yapılmıştır. Çok eskiden bakır çıkarılan bu limanın doğu kıyısının tepesinde şimdi kullanılmayan Heybeliada Sanatoryumu, batı tarafındaki tepede ise halen faaliyette olan antik manastır Terk-i Dünya Manastırı bulunmaktadır.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0