04.05.2018 13:13 | Son Güncelleme:

HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır?

HGS, sürücülerin otoyol ve köprülerden daha hızlı ve daha kolay geçiş yapmasını sağlar. HGS kartlarında yeterli bakiye olmadan geçiş yapanlar, ihlalli geçiş yapmış sayılır ve sürücülere ceza kesilir. HGS bakiye yüklemesi nasıl yapılır? HGS ceza sorgulaması nasıl gerçekleştirilir?

HGS milyonlarca sürücü tarafından her gün kullanılıyor.Geçiş için yeterli bakiye olmayanlara ceza kesilir. Ceza kesilen sürücüler kartlarına yeterli bakiye yüklemesi yaparlarsa, ihlalli geçiş cezası ödemezler. HGS bakiye sorgulama işlemi; e-Devlet, PTT, bankalar ve telefon aracılığı ile yapılır. Sürücülerin HGS kartında sürekli olarak bakiye bulunması gerekir. Kartında bakiye olmadan geçiş yapanlara ceza kesilir. Kart sahipleri, otomatik ödeme talimatı vererek ihlalli geçişi önleyebilirler. Kartlara bakiye yükleme işlemi PTT şubelerinden ya da mobil uygulama üzerinden yapılabilir.     

HGS CEZA SORGULAMA VE ÖDEME İŞLEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!


HGS BAKİYE SORGULAMA VE YÜKLEME İŞLEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır. 

HGS BAKİYESİ NASIL SORGULANIR?

HGS bakiye sorgulaması e-Devlet uygulaması dışında; PTT, bankalar ve telefon aracılığı ile yapılır. Sorgulama seçeneklerinden en fazla kullanılan, e-Devlet seçeneğidir. e-Devlet ile sorgulama, turkiye.gov.tr internet sitesinden yapılır. e-Devlet uygulamasına giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısında bulunan PTT Genel Müdürlüğü menüsü açılır. Menüden ‘’HGS Bakiye Sorgulama’’ seçeneği kullanılarak sorgulama gerçekleştirilebilir.
Telefon ile HGS bakiye sorgulama işlemi; 444 1 778 veya 0580 460 60 60 numaralı telefonlar aranarak yapılabilir. Bankalar ile HGS bakiye sorgulaması; banka şubelerinden ve mobil uygulamalardan yapılabilir. PTT ile HGS bakiye sorgulaması ise; ptt.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. İnternet sitesinde yer alan ‘’HGS Bakiye Sorgulama’’ bağlantısından kalan HGS bakiyesi öğrenilebilir. 

HGS CEZASI NASIL SORGULANIR?

Hızlı geçiş sisteminin hizmete başladığı günden 2018 Ocak sonuna kadar 11.27 milyon HGS abonesi olduğu açıklandı. Ceza kesilen HGS aboneleri ceza sorgulama işlemini, e-Devlet uygulaması ve PTT internet sitesi ile yapılabilir. e-Devlet uygulamasından sorgulama, turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yapılarak gerçekleştirilir. Uygulamada e-Hizmetler bölümünden PTT Genel Müdürlüğü menüsüne girilir. Menüde bulunan ‘’HGS Geçiş İhlalli Geçiş’’ bağlantısı kullanılarak sorgulama yapılabilir. HGS cezası da; banka şubeleri, internet bankacılığı ve mobil uygulama seçenekleri kullanılarak ödenebilir. 

HGS KARTI BAŞKA ARAÇTA KULLANILABİLİR Mİ?

HGS etiketi olan ancak sistem tarafından algılanmayan algılanmayan araçlarda plaka ve HGS etiketi görevliler tarafından kontrol edilir. Geçiş ücretleri bakiye üzerinden düşürülür. HGS kartları plakaya tanımlıdır. Plakaya tanımlı olduğu için, ücretlendirme de plakaya yapılır. Bu nedenle HGS kartı başka araçlar için kullanılamaz. Aracını satan kişiler, HGS kartlarını PTT şubelerinden iptal ettirebilirler. Eski kartlarında kalan HGS bakiyelerini de yeni karta aktarabilirler. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0