Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella' klibi neden tepki çekti?

Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella' klibini izlediğinizi düşünüyorum... Bir anda sosyal medyayı sallayan, izleyenleri tövbe estağfurullah şoklara sürükleyen Cebeci'nin 'Çav Bella' videosu gerçekten de inanılmaz. Peki Hilal Cebeci neden bu kadar tepki çekti?

Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella' klibi neden tepki çekti?

1999'da kazandığı ödül şaibeliydi

1999'da kazandığı ödül şaibeliydi

Hilal Cebeci'ye karşı müthiş ön yargılar besliyoruz. Asrın şarkısını da söylese, yeryüzündeki en şahane performansı da sergilese, ağzıyla kuş, eliyle ceylan tutsa, yine de birçoklarımızın "Peki peki, tamam, seviyorum"unu kazanması imkânsız gibi bir şey.

1999'un 'En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı'sı seçilen ve daha sonra bu ödülünün şaibesi ortaya çıkan Hilal Cebeci, 19 yıldır hayatımızda.

'Şoke etti'lerle anılıyor

'Şoke etti'lerle anılıyor

Magazin dergilerine verdiği pozlar, Doğuş'la yaşadığı aşk, kliplerinde Shakira ve Jennifer Lopez gibi isimleri taklit etmesi, şarkıcı olmasına rağmen bugüne kadar tek bir 'hit' şarkısının olmaması, adının mütemadiyen sansasyonlarla ve "şoke etti"lerle anılması...

Hilal Cebeci'nin markasına prestij katmak, tüm bu faktörlerden dolayı zor.

Keşke söylemeseymiş de playback yapsaymış

Keşke söylemeseymiş de playback yapsaymış

Hal böyle olunca, 'Çav Bella' gibi bir şarkıyı onun ağzından duymak teoride bile ters... İtalya'da faşizme karşı direniş marşı olarak bilinen 'Çav Bella', aslında bir halk şarkısı.

Hilal Cebeci, 'basic' bir İtalyanca ile şarkıyı seslendirmiş. Keşke söylemeseymiş de playback yapsaymış. Heyhat!

Hugel Remix'i Avrupa'da hit olmuştu

Hugel Remix'i Avrupa'da hit olmuştu

Dünyada olduğu kadar Türkiye'de de sıkı takipçileri olan 'La Casa de Papel' dizisi de klipte tema olarak yer alıyor. Klipte Hilal Cebeci'yi La Casa de Papel'deki kostümlerle izliyoruz.Ancak ıskaladığımız önemli bir nokta var. O da bu yıl nisan ayında El Profesor'un Bella Ciao (HUGEL Remix) şarkısının Avrupa'da hit olması!

'Bella Ciao' Avusturya ve Almanya'yı salladı

'Bella Ciao' Avusturya ve Almanya'yı salladı

'Bella Ciao', bu yıl Avrupa'ya damga vurdu Hugel Remix'i sayesinde. YouTube'ta 50 küsür milyon kez izlendi.

Avusturya'da 1, Almanya'da 2, Fransa'da 11, İsviçre'de 14, Belçika'nın Flamanya listesi Ultratop'ta ise 13 numaraya kadar yükseldi.

Yani bir Batı Avrupa hit'i olmayı başardı.

Kısır partisinde sebepsizce kopuyoruz!

Kısır partisinde sebepsizce kopuyoruz!

'Çav Bella'nın Hugel Remix'i gayet havalı, gergin, 2018 soundtrack'inde bir dans şarkısıyken; Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella' versiyonu için ne yazık ki aynı şeyleri söyleyemiyoruz.

Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella'sında kısır partisinde sebepsizce kopuyor gibiyiz. Ama öyle böyle bir kopmak değil. Kafalar 300, 500!

"Böyle bir rezillik kabul edilemez"

"Böyle bir rezillik kabul edilemez"

Bağımsız Sinema Merkezi, Hilal Cebeci'nin bu şarkısına büyük bir tepki verdi. Twitter'dan yapılan paylaşımda kısaca "Böyle bir rezillik kabul edilemez. Derhal bu rezilliğe son verin" denildi.

Hilal Cebeci de cevap olarak babasından örnek verdi, "Ters köşe bir video mu rahatsız ediyor sizleri?" dedi.

"Skandal!" demez miydiniz?

"Skandal!" demez miydiniz?

Bu video yayınlanmadan önce Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella'yı göbek atarak söyleyeceğini, bir de üzerine bu şarkıya klip çekeceğini söylesek "Aaa, yok artık! Skandal!" demez miydiniz?

"Kadın da kendini iyice mahvediyor, ne bu ya?" demez miydiniz?

Dürüst olun, derdiniz.

Peki Hilal Cebeci, kendisine yönelik eleştirileri neden şaşkınlıkla karşılıyor ki?

Hiçbir tepki sürpriz değil

Hiçbir tepki sürpriz değil

Elbette insanlar hem şaşıracak, hem şoklara vesile olacak, hem de "Yok artık aaabi" tepkileri verecek. 2 artı 2 eşittir 4. Bu kadar basit.


Dolayısıyla bu konu hakkında söylenebilecek hiçbir şey sürpriz değil. Daha da kötü olan, artık birçok şeyin nitelik kaybına uğruyor olması...

Çare sadece sosyal medyadan atarlanmak mı?

Çare sadece sosyal medyadan atarlanmak mı?

Geçmişte önem verdiğimiz, değerli ve saygın bulduğumuz birçok şey, "Klişelerle nereye kadar ya?" denilerek tahrip ediliyor, itinayla mahvediliyor.

Dolayısıyla Hilal Cebeci'nin 'Çav Bella'sı gibi olağanüstü fantastik şeyleri belki de çok yakın zamanda kanıksamaya, tepki vermemeye başlayacağız. Tekrar ediyorum: Ne yazık ki!

Peki ne kadar hazırız bu durumlara?

Çare sadece sosyal medyadan tepki göstermek mi?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak