Hindistan Bağımsızlık Günü ne zaman? Hindistan ne zaman bağımsız oldu?

1 milyar 328 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan ne zaman bağımsız oldu? Hindistan nasıl kuruldu?

Hindistan Bağımsızlık Günü ne zaman? Hindistan ne zaman bağımsız oldu?

Her yıl 15 Ağustos tarihinde kutlanan Hindistan Bağımsızlık Günü, Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını aldığı gündür. 1740-1947 yılları arasında İngiltere'nin sömürgesi olan Hindistan, 1940'ta Pakistan ve Hindistan olarak ikiye bölünmüştü. Şimdiki Hindistan toprakları ise 15 Ağustos 1947 yılında bağımsızlığını tamamen kazandı.

 

Hindistan ne zaman bağımsız oldu?

1740 yılında İngiltere'nin bölgedeki uzantısı Doğu Hindistan Şirketi tarafından kontrol edilen Hindistan, 1857 yılında Hindistan Bağımsızlık Hareketi adlı siyasi oluşumla bağımsızlık savaşları vermeye başladı. 190 yıl süren ve ilk askeri adımları Bengal'de başlayan hareket, 1857 Hint Ayaklanması olarak bilinir.

 

 

1857 Hint Ayaklanması

10 Mayıs 1857 tarihinde Meerut'ta başlayan ayaklanma İngilizler'e ait olan Doğu Hindistan Şirketi tarafından kontrol edilen Hindistanlı askerler tarafından başlatıldı. Sebebi ise askerlerin kullandıkları tüfeklere ait fişeklerin domuz ve inek yağıyla yağlanmasıydı. Hem Müslüman hem de Hindular için dini açıdan hassas olan bu konu İngilizler'in sandığından daha çok büyüdü ve Delhi, Agra, Cawnpore ve Lucknow şehirlerine yayıldı.

Ayaklanma esnasında adeta patlama yaşayan Hint halkı çok sayıda İngiliz sömürgeci asker ve subayı öldürdü. İngilizler ise intikam almak için yüzlerce isyancı Hint askerini top mermileriyle öldürdü.

Ayaklanma sonucunda 1874 yılında Doğu Hindistan Şirketi kapatıldı ve Hindistan direkt Britanya yönetimine girdi. 1. Dünya Savaşı'na kadar bu şekilde devam eden süreçte Hint halkı İngilizler'in izin verdiği kadarıyla yönetimde söz hakkına sahip oldu. 1. Dünya Savaşı'na İngiltere'nin yanında giren Hindistan, İngiltere için bölgede askeri fedakarlıklarda bulundu.

 

 

Mahatma Gandi

1915 yılında Güney Afrika'dan ülkesi Hindistan'a dönen Mohandas Karamçand Gandi, ya da bilinen ismiyle Mahatma Gandi, dünya çapında yayılan bağımsızlık anlayışını savunuyordu. Güney Afrika'da birçok ayrımcılığa ve şiddete uğrayan Gandi, kendi ülkesinde sadece orta sınıfta bulunan bilinçlenmeyi köylü halka da aşılamak istedi. Güney Afrika'da yürüttüğü şiddetten uzak 'pasif direniş'i Hindistan'da da sürdürdü. Zamanla kendisiyle özdeşleşen 'satyagraha' akımını benimsedi. Satyagraha, kendi prensipleri olan ve temelde "düşmanla savaşarak değil, düşmanı değiştirerek başarıya ulaşma" amacını taşıyan bir akım.

 

 

Hint halkına hafif gerekçelerle ağır zulümler yapan İngiliz subaylarını sık sık eleştiren Gandi, Amritsar Katliamı gibi önemli olaylarda etkin rol aldı. Savaşmak yerine halkını eğitmeye, ölüm orucu, yürüyüş ve toplumsal bilinçlenme gibi dönemin ötesinde girişimlere başvurdu. 1948 yılında ise bir Hindu tarafından suikaste uğrayarak hayatını kaybetti.

1917 yılında İngiltere yönetimi, Hindistan'ın kendi hükümetini kurabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Kademeli olarak sağlık, kamu, tarım ve eğitim konularında Hintlere yönetim hakkı tanındı. Uzun bir süreç sonunda 2. Dünya Savaşı'nın da bitmesiyle 15 Ağustos 1947 yılında Hindistan tam anlamıyla bağımsızlığını kazandı.

 

Bu makaleye ifade bırak