Milliyet Tatil

14.08.2018 - 09:57 | Son Güncelleme: 14.08.2018-10:23

Hindistan fillerin safarilerde kullanımı yasaklıyor

Filler, Afrika'dan Hindistan'a hatta Kamboçya'ya kadar geniş bir coğrafyada yaşamlarını sürdürüyor. Safari turlarının da bir parçası olan filler konusunda Hindistan eyaleti Uttarakhand, turistleri de ilgilendiren bir takım kararlar aldı.

Sitene Ekle

Dünyanın en büyük ve kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan aynı zamanda muhteşem bir canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Maymun türlerinden kedilere çok sayıda canlının yaşadığı ülkenin en önemli simgelerinden biri de filler. Ülkede düzenlenen safari turlarının en önemli parçası olan filler yönelik Hindistan, bir takım kararları yürürlüğe sokuyor.

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Uttaraklhand eyaleti yönetimi, bölgede bulunan iki mili parkta fillerin safari amacıyla kullanılmasını yasakladı. Jim Corbett ve Rajaji Tiger Milli Parkı'nda yaşayan fillerin artık turistik amaçlarla kullanılamayacağı açıklandı. 

Uttarakhand Yüksek Mahkemesi'ne başvuran hayvan hakları savunucuların talebini inceleyen mahkeme, başvuruyu haklı bularak safarilerde fillerin kullanılmasını yasaklayan kararı onayladı. Kararın fillerin yoğun olarak bulunduğu Goa ve diğer eyaletler için de emsal teşkil etmesi ve yakında benzeri kararların buralarda da uygulanması bekleniyor.


Osmanlı Devleti'nde devlet adamı yetiştiren okulun adı nedir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX