Gündem
28.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.07.2013-2:30

Hırsızlık oranları düşüyor çünkü...

Yapılan araştırmalar gelişmiş ülkelerde ekonomik gerileme ve işsizlikteki yükselmeye rağmen suç oranlarının düştüğünü ortaya koydu.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER

İngiltere’nin saygın dergilerinden The Economist, geçen hafta hazırladığı dosyada suç oranlarındaki değişimi ve bunun arkasındaki nedenleri masaya yatırdı. Konuyla ilgili gelişmiş ülkelerden yetkili isimler ve güvenlik güçlerinin verdiği bilgiler ışığında suç oranlarındaki şaşırtıcı düşüşe karşı gösterilen sebepler şu şekilde:
1. Demografik etkenler:
Çoğu Batı ülkesinde, nüfus hızlı bir şekilde yaşlanıyor. Londra’da ise 18 ila 24 yaş arasındaki nüfus artmasına rağmen suç oranları düşüyor. New York ve Londra gibi büyük kentler, polisin kullandığı takip tekniklerinin de etkisiyle hırsızlık gibi suç oranlarında yüzde 90’lara varan hızlı bir düşüş yaşıyor.
2. Kürtajın yasallaşması:
1970’lerde yasa ile şehir merkezinde fakirlik içinde büyüyen çocuk sayısının azalmasıyla ABD’de suç oranları düştü.  
3. Hapis cezası:
Son 20 yılda çoğu ülkede demir parmaklıklar ardındaki suçlu sayısı arttı. İngiltere’de 1993-2012 yılları arasında cezaevi nüfusu ikiye katlandı. Avustralya ve ABD’de de neredeyse ikiye katlandı.
4. Teknolojik
Gelişmeler:
ABD’de özellikle suç oranlarının en hızlı düştüğü New York ve Los Angeles’ta yüksek standartlı polis departmanları oluşturuldu. DNA testi, yer bulma, güvenlik kameraları gibi teknolojiler gelişti. Özel güvenliklerin sayısı artırıldı.
5. Sosyal Değişimler:  
Çoğu ülkede gençlerin aklı başında ve terbiyeli olması, yetişkinlerin aileleriyle yaşamayı tercih etmesi, aile içi şiddetin azalması, Avrupa’da zararlı madde kullanımının ekonomik şartlara rağmen düşmesi, orta sınıfın şehir merkezlerini terk edip banliyölere yerleşmesi suç oranlarının ciddi oranda düşmesinde etkili gelişmeler oldu.
6. Eşyaların değersizleşmesi:
1960’lı yıllarda milyonlarca insan araba, mücevherat gibi değerli ürünler satın alıyor, çalınması büyük kayıplara neden oluyordu. Güvenlik sistemlerinin artması sayesinde yakalanma olasılığının yükselmesiyle çalmanın değerli olduğu şeyler, artık değersizleşti.

Gelişmiş ülkelerde suç istatistikleri

l Gelişmiş ülkelerde 1950’lerde başlayan suç dalgası geri çekildi.
l Pek çok zengin ülkede son 10 yıldır kişiye ve mülkiyete yönelik suçlar düştü.
l ABD: 1990’dan beri şiddet suçları yüzde 32 oranında düştü. Büyük kentlerde bu düşüş yüzde 64 oranında oldu.
l İngiltere: 1995’te düşüş başladı. İngiltere ve Galler’de 1997’de 400 bin araba çalınırken geçen yıl bu rakam sadece 86 bindi.
l Fransa: Mülkiyete yönelik suçlar 2001’e kadar yükseldi, ondan sonra üçte bir oranında düştü.
l Estonya: 1995’ten beri cinayet oranı yüzde 70 oranında düştü. Soygunculuk ve araba hırsızlığı da neredeyse aynı oranda azaldı. 2009’da işsizlik oranını yüzde 19’a yükselten resesyonda bile suç oranları düşmeye devam etti.
 


Etiketler: ABD, Galler, Economist
Bilgi YarışmasıDünyanın en büyük çölü hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.