Gündem
25.07.2009 - 00:11 | Son Güncelleme: 25.07.2009-0:12

Hizb-ut Tahrir’e baskın, 190 gözaltı

Yasadışı Hizb-ut Tahrir örgütüne karşı 23 ilde operasyon yapıldı. Daha önce silahlanmayan örgütte bu kez kalaşnikof tüfek ile tabancalar ele geçirildi. Örgüt, Hizbullah ve Vasat örgütleriyle de temas halindeymiş

Sitene Ekle
Hizb-ut Tahrir’e baskın, 190 gözaltı

Tolga Şardan

Hilafetin kaldırılmasını protesto için İstanbul’da yaklaşık 2 bin kişinin katılacağı bir eylem yapmayı planlayan yasadışı Hizb-ut Tahrir örgütüne karşı 23 ilde gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlarda 190 kişi gözaltına alındı. Daha önce bu örgüte yönelik operasyonlarda silah çıkmamasına karşın, bu kez kalaşnikof tüfek ve tabancalar ile çok sayıda mermi ele geçirildi. Hizbu-ut Tahrir’in son dönemde yasadışı Hizbullah ve Vasat örgütleriyle de temas halinde olduğu saptandı.

2 ülkeden talimat
Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı ile MİT’in savcılığın izniyle ortaklaşa yürüttüğü takip çalışmalarında, Hizb-ut Tahrir örgütünün yapılanma içinde olduğu çıktı. Örgütün lideri Yılmaz Çelik cezaevinden yeni çıkarken, “arka plandaki lider” olduğu belirtilen Süleyman Uğurlu’nun da Hizbullah ve Vasat örgütleriyle temas kurduğu saptandı. Hizb-ut Tahrir’in, Esenler’de kiraladığı bir spor salonunda yarın yaklaşık 2 bin örgüt üyesinin katılacağı konferansın ardından İstanbul sokaklarında Hilafet eylemi yapmayı planladığı belirlendi.
Yaklaşık 2 bin örgüt flaması hazırlatan yönetim kadrosunun, sokağa çıkacak örgüt üyeleriyle dört yıl önce Fatih Camii’nde yapılan eylemin bir benzerini gerçekleştirmeyi hedeflediği kaydedildi.
Emniyet kaynakları, bu konudaki eylem talimatının iki ülkeden geldiğini tespit etti. Bunun üzerine Emniyet ile MİT, dün sabaha karşı Ankara merkezli olmak üzere 23 kentte operasyon başlattı. Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Batman, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Kars, Kocaeli, Küonya, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Van ve Yalova’yı kapsayan operasyonlarda, Uğurlu’nun da aralarında bulunduğu toplam 190 kişi gözaltına alındı.
Ankara’da bir zanlının evinden kalaşnikof tüfek çıkması polisi şaşırttı. Daha önce Hizb-ut Tahrir’e yönelik operasyonlarda hiç silah çıkmamasına karşın, bu kez kalaşnikofun yanı sıra 4 pompalı tüfek, 2 tabanca, 5 kuru sıkıdan bozma tabanca, 2 aydınlatma fişeği, 1200’den fazla mermi, 33 dizüstü bilgisayar, 1500 sözde Hilafet bayrağı ve 500 adet “Tek ümmet Hilafet Tek devlet” yazılı baskılı tişört ele geçirildi.

Endonezya’ya gitmişler
Örgüt yöneticilerinin, aralarında Vasat’ın lideri Şahmerdan Sarı ve bazı Hizbullahçıların yer aldığı bir heyetle Endonezya’da gerçekleştirilen “Alimler Toplantısı”na katıldıkları saptandı.
Türkiye’ye dönen zanlılardan bazıları Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.
Hizbt-ut Tahrir’in adı Ergenekon soruşturmasında da gündeme gelmişti. 2. Ergenekon iddianamesinde yer bulan Hizb-ut Tahrir’in, tutuklanan iki  muvazzaf teğmen ve bazı sivillerle bağlantıları olduğu iddia edilmişti.

 


Etiketler: Ergenekon
Bilgi YarışmasıKorkunun, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen, bu anlamda kontrolden çıkmış hali hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Batmanın en azılı düşmanı kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX