Ege

31.03.2011 - 00:09 | Son Güncelleme: 31.03.2011-0:11

Hocanın rahatsızlığı asistanı mucit yaptı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Dr. Savaş Düzel, kemik kırıklarının tespiti sırasında X ışını alan hocası Prof. Önder Baran’ın durumunu araştırırken, “Savaşan Önder Çivisi”ni buldu

Sitene Ekle

İZMİR Milliyet

Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Önder Baran’ın kemik kırıklarının tespitinde sürekli X ışınına maruz kalarak beyninde tümör oluşması, asistan öğrencilerinden birinin yeni buluşa imza atmasına neden oldu. Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Hasan Havıtçıoğlu, uzun kemik kırıklarının tespiti için yapılan ameliyatlarda kırık bölgesini tespit için X ışınına maruz kalındığını anlattı. Ekip arkadaşlarından Prof. Dr. Önder Baran’ın bu tür ameliyatları sürekli yaptığını ve maruz kaldığı X ışınları nedeniyle beyninde tümör oluştuğunu anlatan Havıtçıoğlu, asistan doktorlardan Savaş Düzel’in hocasının durumuna üzülerek, ışına maruz kalmadan kırık tespitinin yapılabilmesini sağlayan yeni buluşa imza attığını kaydetti.

Avrupa’da patent aldı

Eski yöntemle kullanılan çivilerde kırık bölgesinin tespitinin daha zor olduğunu, X ışınlarına maruz kalındığını, kemiğin tahribata uğradığını belirten Prof. Havıtçıoğlu, şu açıklamayı yaptı:
“Eski çivilerde kırık bölgeler ışın verilerek tespit ediliyor ve daha sonra vidalanıyordu. Bundaki en büyük sıkıntı, ışınlara maruz kalınmasıydı. Yeni sistemde çivinin içerisinden geçen teller, herhangi bir ışın vermeden kırık bölgeyi buluyor. Radyasyon verilmeden daha hızlı şekilde operasyonun yapılma imkanı doğuyor. Kesilmiş insan bacaklarında ön denemeler yapıldı. Hayvan deneyi çalışmalarıyla birlikte geliştirildi. Çok Kanallı, Kendinden Kılavuzlu İntramedüller Tespit Çivisi için TÜBİTAK’ın desteğiyle Avrupa Patent Ofisi’nden patent aldık.”

Yarım saatte uygulanabilir

Prof. Havıtçıoğlu, daha önceki çivide kırık bölgesini bulup orayı vidalamanın 3-4 saati aldığını, yeni buluşla ameliyatın yarım
saat gibi kısa sürede tamamlanabildiğini söyledi. Havıtçıoğlu, şunları söyledi: “Bu
buluş, hem kemik tespit problemlerini önleyecek hem de çeşitli komplikasyonların oluşmasının önüne geçilecek. En önemlisi
X ışınlarına maruz kalınmayacak. Üretimiçin son aşamaya gelindi. İnsanlarda kullanımı için Etik Kurul’un kararını bekliyoruz.”


Etiketler:
Hangisi suçlama anlamına gelir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.