Yanaklar yüzün şeklinde ve doğal olarak estetik görünümünde çok önemli bir rol oynar. Yüzün daha genç, daha çekici ve estetik bir görünüme sahip olması için çene ve yanakların üçgen bir şekil oluşturması gerekir. Bu altın oran hesaplamalarına göre ideal şekil olarak kabul ediliyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi UzmanıOp. Dr. Ufuk Askeroğlu, “Hollywood yanağı estetiği, yüz konturunun köşeli ve yanaktaki yağ yastıklarının fazla olduğu yüzlere uygulanbir üçgenleştirme prosedürüdür. Hollywood yıldızlarının öncülük ettiği bu teknik ile estetik açıdan hastaları oldukça mutlu eden başarılı sonuçlar alınmaktadır.Bu teknik bichektomy olarak da bilinen yöntemin zenginleştirilmiş bir yaklaşımıdır. Gerekli bölgelerin yağ enjeksiyonu ile şekillendirilmesini ive gerekli bölgelerden yağçıkarılmasınıiçerir.”

Hollywood yanağı estetiğinde iz kalma riski yoktur
“Hollywood yanağı operasyonu ağzın içinden açılan 1 cm’lik bir kesi ile yanaklardaki fazla yağ kütlelerinin alınmasıyla gerçekleştirilir. Bu sayede yüzün dışında herhangi bir şekilde iz kalmaz. Lokal anestezi altında yapılan ve ortalama 45dk süren hasta açısından oldukça zahmetsiz bir operasyondur. Operasyon kişinin yüz sekline göre alınacak yağ miktarının belirlenmesi, operasyon sonrası çene/yanak üçgeninin kişiye özel oluşturulması ve operasyon sonrası ağız içindeki dikişlerin hastayı rahatsız etmemesi ameliyatın başarısı açısından dikkat edilmesi gereken kriterlerdir.”

Yüzün çok daha genç ve çekici görünmesini sağlar
“Hollywood yanağı estetiği 20-40 yaş grubu, genetik olarak yanakları sarkık duran veya yanakları aşırı dikdörtgen ya da yuvarlak olan kadınların yaşları olduğundan büyük görünür ve yüzlerinde sürekli bir yorgun ifade oluşmasına neden olur. Yanaklardaki yağ birikimleri kişiyi en ufak bir stres, üzüntü ve yorgunlukta olduğundan da daha üzgün ve yorgun gösterir.  Bazen de hasta zayıf olsa da yanaklarından kilo vermesi imkânsızdır ve bu hastayıözellikle fotoğraflarda olduğundan daha kilolu gösterir. Hollywood yanağı estetiği ile hastalarhem daha genç hem de son derece çekici ve estetik bir yüz hattına da sahip olabiliyorlar.Bazı durumlarda çene ve yanaklara yapılanyağenjeksiyonu ile çenehattıüçgenleşirken, elmacıkhattı belirginleşir ve hastanınyüzüçok etkileyici hatlara sahip olur.”

Erkeklere de uygulanabilir
“Çoğunlukla kadınların tercih ettiği bir operasyon olsa da erkekler de son dönemde bu operasyon ile daha çekici ve güzel hatlara sahip olabiliyorlar. Hollywood yanağı estetiği kadın ve erkeğe göre ayrı özellikler taşımasının yanı sıra kişiye göre de özel olarak planlanır. Yanak tasarımı ve uygulaması farklılık gösterir.”

Selfie estetiği !
Yüzü kilolu olan kişilerin özellikle fotoğraf çektirmeye karşı bir fobisi vardır. Hollywood Yanağı operasyonu ile incelen yüzhattı, belirginleşen çene ve elmacık bölgesi ile hastalar bir kaç hafta içinde ellerinden telefonu düşürmemeye baslar. Bu sebeple biz bu yaklaşımaselfie estetiği de diyoruz.”

İyileşme süreci oldukça hızlıdır
Op. Dr. Ufuk Askeroğlu “Operasyondan sonra ağız içinde ufak dikişler olacağı için ilk gün sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Sonraki gün yavaş yavaş normal gıdaya geçilebilir. İlk 3 gün mutlaka ağız içi gargara ile dikişleri steril tutmak gerekir. Dikişlerin olduğu bölge hemen hemen hiç acımazhatta hastalar bazen ağızlarında dikiş olduğunu bile unuturlar.Kendiliğinden çözünen dikişler birkaç gün içinde eriyeceği için cerrah tarafından alınmasına gerek olmaz. Yanak bölgesinde birkaç gün çok hafif hassasiyet hissedilebilir. Hastalar aynı gün işine bile dönebilirler.Bazen bir hafta bazen de ortalama 1-4 ay içinde son hali ortaya çıkan yanaklarınızla hayal ettiğiniz çekici yanaklara kavuşmuş olursunuz.”

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi UzmanıOp. Dr. Ufuk Askeroğlu