İstanbul

Yerel Haber
10 Nisan 2015 - 17:14

HOLOKOST, ŞİŞLİ’DE MÜZİK İLE ANILIYOR

IHA

2’nci Dünya Savaşı sürecinde toplama kampında öldürülen besteciler, 13 Nisan Pazartesi günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde düzenlenecek olan etkinlikte eserleri ile anılacak.
Şişli Belediyesi, 500. Yıl Vakfı ve Anadolu Kültür’ün birlikte düzenledikleri “Holokost’u Anma Konseri”, 13 Nisan Pazartesi günü saat 20.30’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek.
Müzik tarihçisi/yazar Dr. Gottfried Wagner konuşmacı ve anlatıcı olarak gecenin onur konuğu olurken, piyanist/besteci Renan Koen ile Dr. Gottfried Wagner’in besteciler ve kamplardaki yaşam üzerine birlikte oluşturdukları metinler doğrultusunda kurgulanan gecede piyano ve koro eserleri yer alıyor. Piyanist/besteci Renan Koen’in piyano eserlerini yorumlayacağı konserde, Şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu, koro eserleriyle sahnede yer alacak. 2’nci Dünya Savaşı’nda Auschwitz Toplama Kampı’nda hayatını kaybeden besteciler Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un bestelerini yorumlayacaklar.
TOPLAMA KAMPINDAN YÜKSELEN NOTALAR
Savaş süresince Terezin Toplama Kampı’na alınmış daha sonra Auschwitz Toplama Kampı’na gönderilerek öldürülmüş besteciler, Terezin kampında yaşadıkları sürece eserler üretmeye devam etmiş. Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un kampta bestelemiş oldukları piyano ve koro eserlerini, piyanist Renan Koen ve Şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu seslendirecek.
TANIKLAR KAMPLARI ANLATACAK
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün hoş geldiniz konuşmasının ardından onur konuğu Dr. Gottfried Wagner’ın açılış konuşmasıyla başlayacak gecede ayrıca aynı dönem boyunca kamplarda yaşamış ve öldürülmüş insanların belgeleri, video röportajları ve Yahudi olmayan Hollandalı bir direnişçinin hikayesini kapsayan video röportaj yayınlanacak.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

12°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.