15.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA MİLLİYET - ANTALYA / DHA

Hortum 200 km hızla vurdu!

Finike, Kumluca ve Demre ilçelerinde çıkan hortumlarda binlerce dönüm sera yıkıldı, ağaçlar devrildi, evler araçlar zarar gördü. 40 kişi yaralandı. Tek teselli can kaybı yok

Antalya’nın Finike, Kumluca, Demre, Kaş ve Kemer ilçelerinde önceki akşam şiddetli yağış ile birlikte çıkan hortum ortalığı savaş alanına çevirdi. Denizde başlayan hortum karaya ilerleyip başta sera ve tarım alanları olmak üzere yerleşim yerlerini vurdu. Finike’de 300 metre genişliğinde bir alanda, 10 kilometre ilerleyen hortum nedeniyle seralar yıkıldı. Sahilkent Mahallesi’nde yapımı süren kaymakamlık binası inşaatında çalışan işçilerin kaldığı konteyner hortum nedeniyle uçtu. Konteynerdeki 7 işçi, ilçede toplam 28 kişi yaralandı. Hortumun hatlara zarar vermesiyle bölgede elektrikler kesildi. Fırtınada 20 tonluk bir TIR da devrildi.

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, “Turunçova Mahallesi’nde sera ve meyve bahçelerinin yüzde 25’i zarar gördü. Tahminen 300 dönüm alan zarar gördü. Acil yardım bekliyoruz” dedi.

Zarar 10 milyon lira!

Tarım Sigortaları Havuz İşletme AŞ Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, kendilerine 450 hasar ihbarı ulaştığını belirterek, hortumun maliyetinin 10 milyon lirayı bulabileceğini söyledi.

Türkiye’nin örtü altı sebze üretim merkezi olan Kumluca ilçesinde de Mavikent Mahallesi’nde denizde çıkıp 400 metre genişliğinde, 4 kilometre ilerleyen hortum önüne çıkan seralar, gecekondular ve enerji nakil hatlarına zarar verdi. Çok sayıda portakal, nar ve zeytin ağacı da kökünden söküldü. 5 kişi çeşitli yerlerinden hafif yaralandı.

Kumluca Belediye Başkanı AK Partili Hüsamettin Çetinkaya, “Hayatımda böyle bir şöy görmedim. Seraları yatırmış, çatıları uçurmuş, elektrik direklerini yıkmış. Ama en büyük tesellimiz can kaybı olmaması” dedi.

Demre ilçesinde çıkan hortum da Beymelek Mahallesi’nde etkili oldu. Çok sayıda ev ve seraya zarar veren hortum nedeniyle 5 kişi yaralandı. Bölgede dolu yağışı da etkili oldu.

Kaş’ta ise ceviz büyüklüğünde dolu yağışı meydana geldi. Tarım alanı, sera ve yerleşim yerlerinde zarar meydana geldi. Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer Gökseki Mahallesi’nde çok sayıda ağacın devrildiğini, özellikle deniz kenarındaki 30 civarında villada hasar oluştuğunu bildirdi.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bölgedeki rüzgar hızının saatte 60 kilometre olarak ölçüldüğünü, hortumunun da saate 200 kilometreye kadar ulaştığının tahmin edildiğini bildirdi.

Bakan Fakıbaba: hortumun zararı tazmin edilecek

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer sabah erken saatlerde hortumun etkilediği Kumluca, Finike ve Demre’de incelemelerde bulundu. Mavikent Mahallesi’nde inceleme yapan Vali Karaloğlu, “Sigortası olmayanlara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarıyla nasıl yardımcı olacağız konusuna bakacağız” diye konuştu. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dün yaptığı açıklamada “Bakanlığımıza bağlı il ve ilçe müdürlüklerimiz, tüm ekipleriyle bölgede ön hasar tespit çalışmaları yapmaktadırlar. Kaç çiftçimizin etkilendiği ve ne kadar alanın zarar gördüğü şeklindeki ön hasar tespit çalışması en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Meydana gelen hortum ve dolu afetleri, tarım sigortaları kapsamındadır. TARSİM ekipleri, sigortalılar için sahada tespit çalışması yapmaktadırlar. Tespit edilecek sigorta kapsamındaki hasarlar, en kısa sürede tazmin edilecektir” açıklamasında bulundu. 

Uyarı yapılmış

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Kaş, Demre, Finike ve Kumluca’da meydana gelen yağış ve yağış esnasında gerçekleşen hortumla ilgili 13 Kasım Pazartesi günü Bölge Uyarı ve Tahmin Merkezi’nce saat 12.00’de meteorolojik uyarı yapıldığı kaydedildi. Açıklamada “Önümüzdeki 3 gün boyunca Bölgemizde hava parçalı ve az bulutlu geçecek olup sıcaklıklar mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyredecektir” denildi. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0