Hortumu kopan bebek fil, yürekleri parçaladı

Güney Afrika düzlüklerinde görüntülenen hortumsuz bebek fil, tüm dünyada büyük üzüntü yarattı. Hortumu olmayan bebek filin hayati tehlikesi var.

Hortumu kopan bebek fil, yürekleri parçaladı

Güney Afrika'daki Kruger Ulusal Parkı'nda burnu kopmuş bir bebek fil görüntülendi. Zavallı fil yavrusunun hortumunun büyük olasılıkla bir yırtıcı tarafından koparıldığı düşünülüyor.

Su birikintilerinde hortumla su içen filler, zaman zaman timsah ve aslanlar tarafından saldırıya uğruyor. Bebek filin de buna benzer bir olay sebebiyle hortumunun koptuğu tahmin ediliyor.

Bir başka olasılık ise filin, insanlar tarafından yerleştirilen kapanlardan birine hortumunu kaptırması.

Bebek fili kayda alan kişi, 'Hortumu olmayan bir bebek fil mi? Zavallı. Bu gerçek olamaz. Daha önce böyle bir şey görmedim. Sanırım hayatta kalmayı başaramayacak' sözleri ile bebek filin durumunun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne serdi.

 

 

Nefes alma, su taşıma ve nesneleri kavrama görevlerini gören hortum, fillerin en hayati organı. 

Dev ayaklara ve başlara sahip filler, son derece ağır hareket ettikleri için hortumları sayesinde hareket alanı genişliyor.

Yine hortumları sayesinde tek seferde 14 litre suyu ağızlarına taşıyabiliyorlar. Hortum ayrıca fillerin sosyalleşmesi ve iletişimi adına da son derece önemli. 

Hortumu olmayan filler her türlü tehdite karşı savunmasız kalıyor ve yaşam onlar için eziyete dönüşüyor.

Filin, Safari çalışanları tarafından kurtarılıp kurtarılmadığı bilnmiyor. Tedavi altına alınması durumunda filin hayatta kalabileceği söyleniyor.

2016 yılında Mosha adında bir fil, Myanmar ve Tayland sınırında bir kara mayınına bastığı için sağ ön ayağını kaybetmişti. İnsanlar ve hayvanlar için 25 binden fazla protez ayak üreten ortopedist Dr Jivacate, Mosha için protez geliştirmiş ve Mosha protezli ilk fil olmuştu.

Umarım benzer bir operasyon, hortumu kopan bebek fil için de yapılır ve böylece sağlıklı olarak yaşamını sürdürebilir.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak