17.04.2010 11:11 | Son Güncelleme:

Hristiyan çocuğa şehadet tokadı

Diyarbakır'da din değiştirip Hristiyan olan ailenin çocuğu din dersinde hocanın şiddetine maruz kaldığı öne sürüldü.Diyarbakır'da ailesi ile birlikte din değiştirip Protestan Kilisesi cemaatine katılan ilköğretim öğrencisi H.B. (Hüseyin Bayram), din dersinde "Kelime -i şahadet" getirmediği için öğretmen tarafından dövüldüğü öne sürüldü.

Habertürk gazetesinden Ahmet Yukuş'un özel haberine göre Hıristiyan ailenin şikayeti üzerine Valilik soruşturma başlattı. Öğretmen ise dayak iddiasını yalanlayarak "Ben çocuğun Hıristiyan olduğunu bilmiyordum. Tüm öğrencilere sorduğum soruyu ona da sordum" dedi.

AİLE 2008'DE DİN DEĞİŞTİRİP HRİSTİYAN OLDU Diyarbakır'da ailesi ile birlikte 2008 yılında din değiştirip Diyarbakır 'da bulunan Güneydoğu'nun tek Protestan Kilisesi cemaatine katılan İlköğretim 5. Sınıf Öğrencisi H.B. (Hüseyin Bayram-11), 2009-2010 eğitim öğretim yılı başında merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan Eczacılar İlköğretim Okulu'na kayıt yaptırdı. Öğrencinin nüfus cüzdanın din hanesindeki ibarede 'İslam' yazıldığı için H.B. zorunlu olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine tabi tutuldu.

İddiaya göre dersi dinlemeyen ve yazılılarda başarısız olan H.B., Din Kültürü Öğretmeni A.D.'nin (Asım Demir) dikkatini çekti. Öğretmen A.D., yaklaşık 3 hafta önce, Hıristiyan olduğunu bilmediği öğrenciye sorduğu dini sorulara cevap veremediği için H.B.'yi "Ders çalışmıyorsun" diye azarladı.

KELİME-İ ŞEHADET GETİRMEYİNCE Ardından öğretmen A.D., tüm sınıfın hep bir ağızdan 3 kez Kelime-i şahadet getirmesini istedi. Ancak H.B. istenileni yapmadı. Öğretmen A.D.'nin (Neden arkadaşlarına eşlik etmiyorsun?) sorusuna, din değiştiren öğrenci "Öğretmenim ben kiliseye gidiyorum. Kelime-i şahadet bilmiyorum ve öğrenmek istemiyorum) yanıtını verdi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni A.D.'nin bunun üzerine öğrenciyi tokatladığı öne sürüldü.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2