12.05.2015 13:44 | Son Güncelleme:
ANKARA (AA)

HSYK, 4 savcı ve 1 hakimi meslekten ihraç etti

HSYK 2. Dairesi, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar verdi.

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, savcı Zekeriya Öz'ün, iş adamı Ali Ağaoğlu'nun finanse ettiği Dubai tatili, Fatih Belediyesinde imar işlerinde aracı olması, yurtdışında bulunduğu dönemde kendisini işe başlayıp ayrılmış göstermesi nedeniyle ihraç edildiğini bildirdi.

Savcı Zekeriya Öz'den ise karara çok sert tepki geldi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, oy çokluğuyla savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar verdi. Dairenin kararını, Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasına göre aldığı öğrenildi. Kanunun 69. maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmünü içeriyor.

Konuyla ilgli değerlendirme yapan HSYK 2'inci Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, " Kurulda kararları bütün üyeler kendi vicdani kanaatlerine göre verir, kimseden etkilenmesi söz konu değildir" dedi

Süreç

HSYK 3. Dairesinin "17-25 Aralık soruşturmaları"nın savcılarıyla ilgili aldığı soruşturma izni kararı, o tarihte HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından onaylanmıştı. Daire, savcılarla ilgili soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmaları talebinde de bulunmuştu. HSYK 2. Dairesi de Cumhuriyet savcıları Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar vermişti.

Yargıtayda yargılanacaklar
Bu kişiler hakkında yargılama izni de verildiğinden savcılar ile hakim Karaçöl hakkındaki dosya, iddianame hazırlanmak üzere Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti. Dosyanın gönderildiği Bakırköy Başsavcılığı, savcı Akkaş ve hakim Karaçöl ile ilgili iddianameyi tamamlamış, Başsavcılık da hazırladığı iddianameyi Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti. Bu kişiler, birinci derece hakim ve savcı olmaları nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtayda yargılanacak.

ZEKERİYA ÖZ'DEN İLK AÇIKLAMA

Savcı Zekeriya Öz, HSYK'nın ihraç kararını Twitter'dan değerlendirdi.

HSYK'nın anayasa ve yasaları çiğneyerek savunma dahi almadan yukarıdan aldığı talimatla bu kararı verdiğini belirterek, "Yazıklar olsun bağımlı HSYK'ya" dedi.  HSYK'nın yetki gaspı yaptığını vurgulayan Öz, "Verdiği karar yok hükmündedir verdiği kararda milletinden gecikmeden ötürü özür de dilememiştir. HSYKda CB nin atadığı türbanlı üye biz burada Siyasal yargılama yapıyoruz diyerek, kararların kimin talimatıyla verildiğini itiraf etmiş." ifadelerini kullandı.

 

 

İHRAÇ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi  Başkanı Mehmet Yılmaz, savcı Zekeriya Öz'ün, iş adamı Ali Ağaoğlu'nun finanse  ettiği Dubai tatili, Fatih Belediyesinde imar işlerinde aracı olması, yurtdışında  bulunduğu dönemde kendisini işe başlayıp ayrılmış göstermesi nedeniyle ihraç  edildiğini bildirdi. 
 
Yılmaz, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç  ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraç edilmesine ilişkin kararla ilgili  bilgi verdi. 
 
 Bu kişilerin savunma dilekçelerini gönderdiklerini, müfettişlerle  ilgili şikayette bulunduklarını ayrıca heyetin reddi, savunma için ek süre  talepleri olduğunu aktaran Yılmaz, öncelikle bu meseleleri karara bağladıklarını  anlattı. Bu taleplerin reddedildiğini belirten Yılmaz, Daire üyesi Mahmut  Şen'in ek süre verilmesi gerektiğini savunarak, karara muhalif kaldığını aktardı.  Yılmaz, üye Mustafa Kemal Özçelik'in ise Zekeriya Öz dışındaki isimlere süre  verilmesi gerektiğini düşündüğünü, bu konuda muhalif kaldığını belirtti. Daha sonra esasa geçtiklerini dile getiren Yılmaz, Zekeriya Öz'e atılı  eylemlerin, mesleğin şeref ve onuru, memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak şekilde  olması göz önünde tutularak, meslekte kalmasına olanak bulunmadığına karar  verildiğini bildirdi. 
 
MUHALİF OYLAR
 
Yılmaz, Özçelik'in kınama cezası verilmesi gerektiğini, Şen'in ise  eylem otel kayıtlarından ispatlanırsa kınama cezası verilmesi gerektiğini  savunduğunu anlatarak, bu nedenlerle karara muhalif kaldıklarını aktardı. Mehmet Yılmaz, savcılar Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl  hakkındaki kararın, 17-25 Aralık soruşturması kapsamında Ceza Muhakemesi  Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı şekilde usulsüz dinleme ve el koyma  kararları alınması nedeniyle verildiğini anlattı. 
 
Üye Mahmut Şen'in bu kişilere sözlü savunma hakkı verilmesi, adli  kovuşturmanın sonucunun beklenmesi gerektiğini savunarak karara muhalif kaldığını  belirten Yılmaz, yasada, sözlü savunma hakkının sadece Genel Kurul'daki itiraz  incelemesi için düzenlendiğini bildirdi. 
 
Yılmaz, "Hakim Karaçöl, 20 dakikada el koyma kararı veriyor. Karara  yapılan itiraz ise 5 günde karara bağlanamıyor. Ayrıca Anonim Şirketlerin  tamamına el koymak mümkün değilken hiçbir araştırma yapmadan el koyma kararı  veriyor" dedi. 
 
Mehmet Yılmaz, ayrıca Zekeriya Öz ile Dubai tatiline giden savcı Ali  Güngör'e yer değiştirme cezası verildiğini bildirdi. 
 
Kararlara karşı 10 gün içinde yeniden inceleme istenebileceğini,  dairenin kararının değişmemesi halinde Genel Kurul'da itiraz edilebileceğini  belirten Yılmaz, ihraçla ilgili yargı yolunun açık olduğunu, Danıştay'da dava  açılabileceğini söyledi. 
 
  
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerKaraköy