Gündem
11.12.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.12.2012-2:30

HSYK’dan icralık hâkime atama yok

Ankara Adliyesi’nde yaklaşık 3.5 yıldır stajyer hâkim olarak görev yapan Tolga Onur, borcunu zamanında ödemeyerek icra takibine uğradığı için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca(HSYK) hâkimlikten atıldı.

Sitene Ekle

ERDAL KILINÇ İstanbul

Tolga Onur bir süre avukatlık yaptıktan sonra 24 Temmuz 2009 tarihinde hâkim adayı olarak Ankara Adliyesi’nde göreve başladı.
Adliyede 2 yıl boyunca stajyer hâkim olarak çalışan Onur, 2011 yılında  gerçekleşen atamada kapsam dışı bırakıldı. Bunun nedenlerini araştıran Onur’un karşısına avukatlık yaptığı dönemden kalma borçları çıktı. Bürosunun bulunduğu apartmanın aidatını ödemediği gerekçesiyle icra takibine uğraması ve hakkında bir de hakaret davası olması nedeniyle HSYK’ yetkililerinden ‘Hakkında bir karar vereceğiz’ yanıtını alan Onur, ‘atanırım’ diyerek daha önce itiraz ederek icra takibini durdurduğu aidat borcunu da ödedi.‘Kumar oynadın mı?’
Ancak Onur’un borcunu ödemesinin hemen ardından HSYK, Onur’a kınama cezası verdi. Genç hâkim adayı da bunun üzerine Adalet Bakanlığı’na itirazda bulunarak cezayı kaldırttı. Bu süreçte HSYK’nın atamayı yapan dairesinde üyelerle durumunu da görüşen Onur, bazı üyelerin kendisine, “kumar oynayıp oynamadığını”, “gayri meşru ilişkisinin olup olmadığını” sorduğunu iddia etti.
Geçtiğimiz şubat ayında da HSYK 3. Dairesi mesleğe kabul edilmeme kararının gerekçesini Onur’a bildirdi. Dairenin 4’e karşı 3 oyla aldığı kararda, “borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olduğu, bu nedenle kınama cezası ile cezalandırıldığı ve hakaret suçuyla ilgili bir davaya neden olduğu” gerekçelerine yer verildi. Onur’un bu karara yönelik itirazı da geçtiğimiz ay reddedilince hâkim adayından 1.5 aylık maaşı da geri istendi.


Etiketler: haber, haberler,
Bilgi YarışmasıKız Kulesi İstanbul'un hangi semtindedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX