Huawei, 5G ile "bulut sistemleri"nde liderlik hedefliyor

Huawei Üst Yöneticisi Ken Hu 5G ile "bulut sistemleri"nde liderlik hedeflerini belirterek, "Yapay zeka alanındaki stratejik yatırımlarımızla bulut sistemleri pazarında yarışa liderlik edeceğimizden eminiz." dedi.

Çin'in önde gelen telekomünikasyon firması Huawei'nin "Tamamen  Bağlantılı ve Akıllı Bir Dünya" sloganıyla düzenlediği teknoloji zirvesi,  Shenzhen'de başladı. Zirvede, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara yeni  iletişim teknolojileri tanıtılıyor.

Hu, burada yaptığı konuşmada, Huawei'nin gelecek dönemdeki  çalışmalarının ağırlıklı olarak yapay zeka ve 5G teknolojilerine yönelik  olacağını söyledi.

5G'nin sadece 4G'den daha hızlı bir servis demek olmadığını belirten  Hu, bu teknolojinin yapay zekayla birleşerek tamamen farklı bir deneyim  kazandıracağına ve dünyayı değiştirebileceğine inandığını bildirdi.

Hu, yapay zekanın endüstriyel sektörde hızla kabul görmesinin bulut  bilişimin gücünü artırdığına dikkati çekerek, bulut sistemlerindeki rekabetin  aslında bu sistemleri destekleyen yapay zeka sistemleri rekabeti olduğuna  inandığını dile getirdi. Ken Hu, "Yapay zeka alanındaki stratejik  yatırımlarımızla bulut sistemleri pazarında yarışa liderlik edeceğimizden  eminiz." diye konuştu.

"Herkes için teknoloji"

Akıllı cihazların artık hayatın bir parçası olduğunu ve 5G'nin  beklenenden çok daha hızlı şekilde geldiğini vurgulayan Hu, Huawei'nin  tahminlerine göre, 2025 yılına kadar dünyada 2,8 milyar 5G kullanıcısı olmasının  beklendiğini ve şirketin de bu kullanıcıları desteklemek için basit, güçlü ve  akıllı sistemler kullanacağını ifade etti.

Hu, yapay zeka ve 5G teknolojileri sayesinde insanların makinelerle  olan iletişiminin artık akıl okuma düzeyinde gerçekleşeceğine işaret ederek,  "zero search" yani hiçbir aramaya ihtiyaç duyulmadan artık bilgisayarların,  kullanıcıların isteklerini tahmin etmeye başlayacağı bir döneme girileceğini  belirtti.

Dünya nüfusunun hala yaklaşık yüzde 50'sinin teknolojinin temel  avantajlarından dahi yararlanamadığına dikkati çeken Hu, gelecek 5 yılda bu temel  avantajlardan yoksun 500 milyon kişinin de dijital dönüşümden yararlanmasını  istediklerini, bunun için "Tech4all" (herkes için teknoloji) isimli bir program  başlattıklarını söyledi.

"Akademik araştırmalar için her yıl 300 milyon dolar harcıyoruz"

Huawei Stratejik Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı William Xu  da Huawei'nin "İnovasyon 2.0" dönemine girdiğini ifade etti.

İnovasyon 2.0'ı "tüm vizyon odaklı teorik atılımların ve yeni dijital  buluşların gerçekleştiği dönem" olarak nitelendiren Xu, "Yakın zamanda  başlattığımız Stratejik Araştırma Enstitüsü programı, önümüzdeki 5 yıl boyunca en  ileri teknolojilere yönelik araştırmalarla ilgilenecek." dedi.

Temel bilim ve teknolojilerdeki akademik araştırmaları finanse etmek  için her yıl 300 milyon dolar yatırım yaptıklarını aktaran Xu, bu araştırmaların  Huawei'nin teknolojilerine yenilik getirirken, teknik mimariyi ve ürün mimarisini  yeniden tanımlayacağını, sektörün gelişme hızına liderlik edeceğini, yeni bir  endüstri yönü de belirleyerek bunu geliştirme konusunda sektöre öncülük edeceğini  dile getirdi.

Xu, Çin hükümetiyle yapılan ortak sinyalizasyon çalışmaları sayesinde  Shenzhen'de trafiğin yüzde 17 azaltıldığına işaret ederek, daha fazla bağlı  cihazla sistemleri daha kullanışlı hale getirmeyi ve kullanıcıların ne istediğini  bilen altyapıları inşa etmeyi istediklerini kaydetti.

"Yapay zeka çalışmalarıyla dünyaya yeni bir güç katacağız"

Huawei Bilişim Teknolojileri Yatırım Birimi Yönetim Kurulu Başkanı  David Wang da bilgi işlem ve bulut teknolojisi gücünün, akıllı dünyanın temel  altyapısını oluşturacağını belirterek, yapay zeka alanındaki çalışmalarla dünyaya  yeni bir güç sağlayacaklarını bildirdi.

Bilişimin gücünü daha erişilebilir ve daha uygun hale getirmek için  bilgi işlem mimarisini yeniden tanımlayacaklarını vurgulayan Wang, yapay zekayı  yaygınlaştırmak için teknolojideki tüm yenilikleri takip ettiklerini söyledi.

Wang, Huawei'nin Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapacağını ve uzun vadede  bu alanda liderliğini sürdüreceğini dile getirerek, "Sınırları zorlamaya devam  edeceğiz ve sonuçta tüm ekosistemimizle birlikte tamamen bağlantılı, akıllı bir  dünya inşa edeceğiz." dedi.