Beslenme ve Diyet Uzmanı Güzide Arslan,  hurmanın meyveler arasında en yüksek kaloriyle şeker oranına sahip olduğunu ve  bol miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum gibi vitamin  içerdiğini söyledi.

Hurmanın içeriğinde yüzde 20 oranında da su bulunduğunu ve lifli  yapısının da bağırsakları rahatlattığını ifade eden Arslan, ”Ayrıca bağırsakları  hareket ettirip kabızlığı gidererek gıdaların emilim süresini azaltan hurma, kilo  verilmesini sağlıyor. Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce iki-üç hurma  yenilerek yapılan diyetin iştah kesip tok tuttuğu ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha hızlı kilo verdirdiği gözlemlenmiştir” diye konuştu.
 
Arslan, hurmadaki şeker oranı endeksinin düşük olduğunu hatırlatarak,  şunları kaydetti:
 
”Bu da kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi nedeniyle uzun süre tokluk  hissi verdiği anlamına geliyor. Ayrıca hurma sindirim sistemini harekete geçirir.  Bir bardak suyun içerisine akşam konulan iki hurma, sabah aç karnına  yenildiğinde, kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. Hurmalar yüksek oranda  lifli ve şekerlidir. Bilim adamları, lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu  düşünüyorlar. Bütün bu etkiler de hurmayı birinci sınıf bir zayıflama aracı  haline getiriyor.”
 
Hurmanın içerdiği B1 vitaminiyle sinir sisteminin sağlıklı olmasını  kolaylaştırdığını vurgulayan Arslan, kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık,  sindirim sistemi problemleri, mide bulantısı, iştahsızlık, zayıflık, kalp  problemleri ve kansere karşı koruyucu olduğunu söyledi.
         
”Doğumu kolaylaştırır ve ağrıları hafifletir”
Allah’ın Hz. Meryem’in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden  birinin de hurma olduğunu belirten Arslan, özellikle hamile ve doğum yapan  kadınlar için hurmanın faydalarının da bilimsel olarak kanıtlandığının altını  çizerek, şöyle devam etti:
 
”Emziren kadınların ise süt miktarını arttıran etkisi vardır. Hurmanın  antiseptik, lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren ve sütü artıran bir ilaç  olduğu belirlenmiştir. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B  vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan  hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan aminoasitlerin yapımında ve hücrelerin  yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte  folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar.  Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol  oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek  maddedir. Hurma da, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.”
         
Kanser düşmanı
Hurmanın antioksidan özelliğine sahip olduğu ifade eden Arslan,  antioksidanların kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde faydalı  olduğu belirtti.
 
Arslan, hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğunun  arttığını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu: ”Hücre yaşlanmasında koruyucu etkisi vardır. Gençlik iksiri olarak  değerlendirilebilen hurmanın bu özelliğiyle antioksidan etki göstermektedir.  Ayrıca hurmanın içeriğindeki demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin  sentezini kontrol eder. Kısaca günde 15 hurma yiyerek vücudunuzun demir  ihtiyacını karşılayabilirsiniz. İçerisinde A vitaminini de bulunduran hurma,  hafıza kaybını önlüyor. Zengin A vitamini içeriğinden dolayı düzenli  tüketildiğinde göz sağlığını korurken, özellikle gece körlüğünü iyileştirici  özellik göstermektedir.”