Hüseyin Çelik

 • İsim
  : Hüseyin
 • Soyad
  : Çelik
 • Mesleği
  : Siyasetçi
 • Doğum Tarihi
  : 05.03.1959
  1959-03-05
 • Cinsiyeti
  : Erkek
 • Uyruğu
  : Türkiye
BİYOGRAFİSİ

 59. Hükümet'te Milli Eğitim Bakanı, TBMM 22. ve 23. Dönem AKP Van, 24. Dönem Gaziantep milletvekillerindendir. Öncesinde 58. Hükümet'te Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış, 21. Dönem'de Doğru Yol Partisi'nden Van milletvekili seçilmiştir.
 
Eğitim ve kültür Hayatı
 
 
Hüseyin Çelik
1983 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne asistan olarak girdi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi'nin kadrosuna geçti. 1988-1991 yılları arasında Jön Türkler üzerine doktorası ile ilgili araştırmalar yapmak üzere İngiltere'de bulundu. Aynı zamanda Londra Üniversitesi, School of Oriental and African Studies'de Turkish Politics bölümü MA programına devam etti. 1991'de Türkiye'de ilk siyasal hareket olan Yeni Osmanlılar Cemiyeti ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa'da bulunan Çelik, Ali Suavi ve Dönemi konulu doktorasını tamamladı. 1992'de Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yardımcı doçent, 1997 yılında ise; doçent oldu. Son olarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı. Türk kültürü, siyasi tarihi ve edebiyatı üzerinde yayımlanmış 15 kitabı bulunan Hüseyin Çelik ileri düzeyde İngilizce biliyor. Çelik'in eşi Şahsenem Sema hanımdır. Enis, Ali Ekrem ve Büşra Vuslat adlarında üç çocuğa sahiptir.
 
Siyasî hayatı
Üniversite yıllarında ve akademik hayatında siyasetle yakından ilgilendi. 18 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde DYP'den Van Milletvekili seçildi. 3 Temmuz 2001'de DYP'den istifa ederek AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. Milletvekili seçildiği ilk yıl TBMM Başkanlık Divanı Üyeliğine seçildi. TBMM'de AK Parti Grubu oluştuktan sonra Grup Başkan Vekili oldu. 3 Kasım 2002 Milletvekili genel seçiminde yeniden Van Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 58. Cumhuriyet Hükümetinde Kültür Bakanı olarak görev aldı. 59 ve 60. AK Parti Hükümetlerinde ise, Millî Eğitim Bakanı olarak yer almıştır. Ak Parti Gaziantep milletvekili olan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı görevinin ardından ise Başbakan Başdanışmanı olarak atanmıştır. Ak Parti MYK üyesi olan Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Sözcüsü'dür.


Hüseyin Çelik biyografisi

Hüseyin Çelik kimdir?

Hüseyin Çelik 05.03.1959 tarihinde doğmuş olup Siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Hüseyin Çelik kaç yaşındadır?

Hüseyin Çelik 05.03.1959 tarihinde doğmuş olup 56 yaşındadır.

Hüseyin Çelik ne iş yapar?

Hüseyin Çelik Siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Hüseyin Çelik nerelidir?

Hüseyin Çelik Türkiye vatandaşıdır.

En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.