Gündem
10.06.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 10.06.2012-2:30

Hz. Muhammed’in yüzü saklanacak

Mardin Film Festivali’ne konuk olan İranlı yönetmen Mecidi tartışma konusu olan filmi için basın toplantısı düzenledi. Mecidi, “Hz. Muhammed’i oynayan oyuncunun yüzü olmayacak, 14 yaşına kadar da sesi duyulacak” dedi

Sitene Ekle

ASU MARO Mardin

 

Ünlü İranlı yönetmen Mecit Mecidi, 7. Sinemardin Uluslararası Mardin Film Festivali’ne konuk olarak İslam dünyasında tartışmalara neden olan yeni filmiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bu, Mecidi’nin Hazreti Muhammed’in tasvir edildiği iddialarıyla Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi’nin ulemasının tepkilerine yol açan filmle ilgili yaptığı ilk toplantı oldu.

‘Hakkında 1 film var’
Hz İsa hakkında 400, Hz Musa hakkında 80, Buda hakkında 40 kadar film varken Hazreti Muhammed’i anlatan sadece tek bir film olduğunu, onun da 41 sene önce çekildiğini söyleyen yönetmen, “Halbuki görüntü çağındayız. Eğer peygamberimiz yaşıyor olsaydı bugün sinemayla dünyayla iletişime geçerdi” dedi.


“İslamı insanlar Talibanla, terörizmle bağdaştırıyor. Ben İslamın gerçek yüzünü göstermek istiyorum. İslam muhabbet dinidir.” diyen Mecidi’nin tanımıyla film, “İslam neden geldi? İslam’da olup diğer dinlerde olmayan nedir?” sorusuna odaklanıyor. Sadece hazırlık dönemi 2 yıl süren film için İran’da dönemin Mekke ve Medine’sini birebir gösteren dev bir plato kurulmuş. Mecit Mecidi’nin ‘İslam Hollywood’u’ dediği platoda bundan sonra başka filmler de çekilebilecek. Söz İslam dünyasını karıştıran ‘tasvir’ tartışmalarına gelince, “İslamda böyle bir yasak yok ama biz saygıdan peygamberimizin yüzünü göstermedik” diyor, Mecidi. Filmde Hz.Muhammed’i oynayacak oyucuyu cismen göreceğiz ama yüzü olmayacak. 14 yaşına kadar da sesi duyulacak.

50 milyon dolarlık bütçe
Görüntü yönetmenliğini Bertolucci’yle, Coppola’yla çalışan Vittorio Storario’nun üstlendiği filmin uluslararası bir kadrosu var. 50 milyon dolarlık da bütçesi. İsmi muhtemelen “Muhammed” olacak. Mecit Mecidi, Türkiye’den TRT dahil dünyanın pek çok ülkesinden gelen ortak yapım önerilerini bağımsız hareket edebilmek için geri çevirdiğini söylüyor. Ama hem Türkiye’den hem başka ülkelerden İslam bilimcilerle fikir alışverişinde bulunduğunu da sözlerine ekliyor.


Etiketler: Hz. Muhammed
Bilgi YarışmasıRus halkının üçgen şekilli, 3 teli bulunan ulusal çalgısı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Flöre" terimi hangi spor dalına aittir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX