İbrahim Çiftçi cinayeti davasında, Sami Hoştan dinlenecek

08 Ekim 2008

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

İZMİR'in Alsancak semtinde, işadamı İbrahim Çiftçi'yi kafeteryada el bombası ile öldüren, 11 kişiyi yaralayan tutuklu sanık 67 yaşındaki E.U., mahkemede öldürdüğü işadamı ile Ergenekon zanlılarından Sami Hoştan'ın ilişkisi olduğunu iddia etti. Bunun üzerine mahkeme Sami Hoştan’ın tanık olarak dinlenmesine karar verdi

Bugün yapılan duruşmaya ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık E.U., olayda yaralanan Çiftçi'nin işletme müdürü Feruh Aktaş ve tarafların avukatları katıldı. Uzun yıllar işadamı Çiftçi'nin şoförlüğünü de yapan sanık E.U., bir seferinde Sami Hoştan’ı havaalanından alıp Çeşme'ye getirdiğini söyledi. Hoştan'ın burada İbrahim Çiftçi’nin işlettiği Kale Kafe'de kumar oynadığını, buradan da kumar payı aldığını söyledi. E.U. Çiftçi’nin ölmeden önce, şu anda cezaevinde bulunan çete lideri Ahmet Tekin Baykal’a işlerin kendisi tarafından yürütüleceği yolunda vasiyette bulunduğunu, “Ben öldükten sonra İzmir’de kumar alemine sen hükmedeceksin” dediğini öne sürdü. Sikorsky helikopterle yapılan operasyonla yakalanan Ahmet Tekin Baykal’ın Aydın’da çiftliği olduğunu ve buralarda işkence odaları olduğunu da bildiğini anlattı. E.U., Çiftçi’yi öldürmesi konusunda Sami Hoştan’ın kendisine talimat vermediğini, aksine aralarının iyi olduğunu ve öldürtmesi için bir sebebi de olmadığını söyledi. E.U., Çeşme’deki kumarhaneye bir çok ünlü sanatçının geldiğini ve oyun oynadığını belirtti.

Mahkeme heyeti duruşma sonunda, kamuoyunun yakından bildiği Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan sanıklardan Sami Hoştan’ın, İbrahim Çiftçi cinayetiyle ilgili tanık olarak dinlenmesine karar verip, duruşmayı erteledi.

Bu arada Çifçi cinayetinde kullanılan el bombaları ile Ergenekon soruşturmasının başında İstanbul Ümraniye'de elegeçen el bombalarının aynı seriden olduğu iddiasının araştırılması Cumhuriyet Savcılığı tarafından istenmişti.

EL BOMBALI İNFAZ

Olay iki yıl önce meydana geldi. Sanık E.U. saldırı öncesi Alsancak'daki kafede çay içip “Tüm ağalar burada mı. Ağalar, yaptıklarınızı çekiniz” diye bağırdıktan sonra daha önce yanında çalıştığı İbrahim Çiftçi ve arkadaşlarının bulunduğu masanın altına el bombası atıp kaçmıştı. ‘Çerkez İbrahim’ olarak tanınan İbrahim Çiftçi (62) ile birlikte ortağı Muharrem İsmet Kocatoros (52), yeni şoförü Fahri Seren (28), Ahmet Özdemir (52), Değer İpek (29), Kartal Makarnalarının eski, ‘Verde’ zeytinyağlarının sahibi Gencer Ali Ulukartal (69), Suat Cangöz (46), Murat Erdoğan (24), Ferruh Aktaş (58), Altay Spor Kulübü eski başkanlarından, Altay Yüksek Divan Kurulu Başkanı Esin Özgener'in şoförü Lütfü Savaşkan (42), Recep Mercanoğlu (46) ve Ferhat Tırnaklı (60) çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Diğer yaralılar kurtulurken kalp ve şeker rahatsızlığı olan Çiftçi hastanede ölmüş, cenazesine Hoştan da katılmıştı.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: