A’dan Z’ye ilkbahar detoksu hakkında bilmeniz gerekenler 

Bahar aylarının tazelenme hissi, kimi zaman bahar yorgunluğunu da beraberinde getirir. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaşıyorsanız vücudunuzun detoksa ihtyacı var demektir. Peki, bahar detoksu nedir ve nasıl yapılır? Konuyu, Uzman Diyetisyen Berrin Yiğit’e sorduk ve bakın nasıl ipuçları aldık…

Temel hedef zayıflamak değil 

Detoks programlarının temel hedefi zayıflamak değildir. Uzun sureli diyetler ve kilo kayıplarından sonra da detoksa ihtiyaç duyulabilir. Çünkü yağ hücrelerinin yakılmasıyla açığa çıkan toksinlerin vücuttan atılması gerekir. Normalde vücudun doğal detoksifikasyon gücüyle temizlik sağlansa da metabolizma kirleticilerine maruz kalan günümüz insanının ekstra desteklere ihtiyacı vardır. Ancak dikkat! Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa, yeni ameliyat olduysanız, hamile ya da emziren bir anneyseniz; detoks yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir. 
Detoks sürecinde bu besinleri tüketmeyin! 

  Detoksa başlamadan önce ve bitiminde özellikle bitkisel ağırlıklı ve kolay sindirilebilir besinler almaya özen göstermeniz kendinizi daha enerjik hissetmenize destek verir. Öte yandan aşağıda listeyeceğimiz ürünlerden ise detoks boyunca uzak durmanız gerekir: 
  Kafeinli ve gazlı içerikler
  Doymuş yağlar
  Tuz, şeker ve yapay tatlandırıcılar
  Mayonez ve tüm soslar
  Tavuk
  Kızartmalar, yağlı peynirler ve yağlı kırmızı et
  Hazır gıdalar
  Yüksek fruktozlu mısır şurupları
  Deniz mahsulleri
  Sigara, tütün, alkol

  Bahar detoksunda bunlara dikkat! 

  Detoks aslında doğaya ve doğala dönüştür. Sadece beslenme stilindeki değişimler değil, aynı zamanda bedensel ve zihinsel enerjiyi de doğru kullanarak yaşam şeklinizde fark yaratmak gerekir. Unutmayın ki, zihniniz çok dolu olursa yiyeceklerle yapacağınız detokstan fayda sağlayamazsınız. Bu nedenle; yediğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat etmenin yanı sıra, yaşamınıza hareketi de dahil etmenizi öneririz. Örneğin; günde 1,5 kilometre yürüyerek hayatınıza 20 dakika ekleyebilirsiniz. 
  Bahar detoksu için çok özel bir tarif: Metabolizmayı hızlandıran çay tarifi 

  - 1 tatlı kaşığı yeşil çay, 

  - 1 tatlı kaşığı mate, 
  - 15 kiraz sapı,
  - 5 adet karanfil, 
  - 1 tatlı kaşığı funda yaprağı,
  - 1 çubuk tarçın, 
  - 1 yemek kaşığı elma kurusu

  Tüm malzemeler 1 litre sıcak suda 5 dakika demlenir, süzülüp içilir.

  Milliyet Pembenar: Kendini tanıyan, yaşamayı seven, mutlu olmayı bilen kadının rehberi...
  Hemen okumak için tıklayınız