Yaz Aylarında Cildinize Gereken Özeni Gösteriyor Musunuz?

Herkes farklı cilt tipine sahiptir, en özen gösterilmesi gereken ise kuru cilttir. İşte kuru cilt hakkında bilinmeyenler ve püf noktaları...

Cildinizde gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, çatlaklar ve kaşıntı varsa, cildiniz kurumuş olabilir. Kuru ciltler için 'nem' anahtar kelimedir. Çünkü bu tiplerin en büyük eksikliği nemdir ve nemsiz cilt, yıpranmaya, yaşlanmaya açıktır.

Kimlerde cilt kuruluğu görülür?

Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması, kuruluğa neden olur. Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğu, sık sık duş alanlardır.

Sebepleri nelerdir?

Kuru cilde neden olan çevresel etkenleri sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık uçak yolculuğu, rüzgara maruz kalma, çevre kirliliği, klima ve diğer kimyasal maddeler olabilir.

Dudak bakımı için neler yapılmalı?

Susuzluk dudak kuruluğuna neden olabilir. Uzmanlar günde 2 litre su içmenin cilt sağlığı için faydalı olduğunu sık sık söylüyorlar. Gün içerisinde 1,5-2 litre su içmeye mutlaka özen gösterin. Aşırı sıcak veya soğuk hava dudak kuruluğuna sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için dışarıya çıkarken lip balm kullanabilirsiniz. Lip balm ürünleri nemi koruyarak dudakların kurumasını engeller. Ayrıca soğuk havalarda atkı, sıcak havalarda ise geniş bir şapka kullanarak dudaklarınızın hava koşullarından etkilenmesini önleyebilirsiniz.

Susuz kalmayın!

Kısa duş alın: Banyo ve duş süresi kısa tutulmalı, duştan çıktıktan sonra cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan, pH'ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

Kimyasallardan korunun: Deterjan, aseton ve kimyasallarla sık temastan kaçının.

Çok dar giyinmeyin: Çok dar giysiler, sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve hassasiyete neden olabileceğinden kıyafet seçimine dikkat edilmelidir.

Yüzünüze özen gösterin: Eğer cildiniz çok kuruysa, sabun veya benzeri bir ürünle yüzünüzü günde sadece bir defa,
geceleri temizleyin. Sabahları yüzünüzü sadece soğuk suyla yıkayın.

Susuz kalmayın: Alkol alımı ya da fazla terleme gibi nedenlerden dolayı vücut su kaybettiğinde, mutlaka bol bol su içilerek vücudun susuz kalması engellenmelidir. Bunun dışında gündelik hayatta da yeteri kadar su içmeye özen gösterilmelidir.

Ayaklarınıza özen gösterin

Ayakkabılar, sandaletler havuz ve deniz gibi birçok etken, ayakların kurumasına ve topuklarda çatlakların oluşmasına neden olabilir. Kötü bir görüntüyle birlikte dikkate alınmazsa ağrıya da yol açabilen topuk çatlaklarını önemsemek gerekir. Çatlakların en önemli sebebi yetersiz nemdir. Eğer cildiniz kuruysa çatlak deri daha fazla göze çarpar. Cildin kuruluğunu temizleyici ve nemlendiricilerle destekleyebilirsiniz.