Anne Adaylarının Gebelik Çatlağı İle İmtihanlarında Yaşadıkları Durumlar

Anne olmak, şüphesiz ki yeryüzünün en güzel duygularından biri... Dokuz ay boyunca bedeninde gelişim gösteren bebeğinin sağlıklı doğması, tüm anneler için son derece önemli. Doğum için gün sayan annelerin bu tatlı heyecanı, aynı zamanda değişen vücutları için biraz telaşı da barındırıyor. Kilo almak neyse de gebeliğe bağlı olarak göbek, göğüs ve kalça çevresinde oluşan çatlaklara ne demeli?

Kontrolsüz güç, güç değildir!

Özellikle ilk gebelik deneyimini yaşayan anne adayları arasında yaygın bir kanı vardır. Ne kadar çok yerlerse bebeklerinin o kadar sağlıklı olacağını düşünürler. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Gebelik dönemi boyunca alınması gereken kilo miktarı bellidir. Aşırı kilo alımı doğrudan gebelik çatlağına davetiye çıkarır. Aman dikkat!

O tatlı kaşınma hissine aldanmak ya da aldanmamak!

Bebeğin gelişimiyle birlikte çok daha gergin bir hâl alan göbek derisinde tatlı bir kaşıntı hissi oluşur. Bu hisse engel olmak zordur biliyoruz ama eğer bu hisse kapılıp göbeğinizi kaşırsanız oluşacak durum hiç hoşunuza gitmeyecektir. Çünkü kaşınan göbek derisini kaşımak kalıcı iz ve çatlak oluşumu arttırır.

Suyla iç içe bir yaşam…

Gebelik dönemi çatlakları oluşumları büyük ölçüde vücudun nemsiz ve susuz kalmasından kaynaklanıyor. Hâliyle her gün ılık bir duş almak ve günde en az 2,5 litre su içmek çatlak oluşumu riskini azaltabilir ama tek başına yeterli olur mu? Maalesef ki hayır!

Elbet biri işe yarar düşüncesiyle denenen envai çeşit yağ

Hamilelik döneminde kullanılan doğal yağlar ciltte yağlı bir his bırakabilir ya da tüylenme problemiyle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.