İnternetle İlgili Sadece Öğrenci Evlerinde Yaşanabilecek Trajikomik Durumlar

Pek çok gencin hayat sınavında ilk deneyimlerini yaşadığı öğrenci evleri, başka hiçbir yerde kolay kolay şahit olunamayacak efsane olay ve durumlarla doludur. Her ne kadar her öğrenci evi, kendi içinde orijinal gündemleri belirlese de söz konusu internetse genelde her evde yaşanılanlar ortaktır. Çoğunlukla trajikomik bir hâl alan bu durum ve olaylara gelin yakından bakalım.

Adil kullanım noktasını kimin aştığı bir dedektiflik meselesidir

İnternet, öğrenci evleri için olmazsa olmazların en başında gelir. Final ödevleri, yakınlarla görüntülü konuşma, oyun, dizi-film keyfi… Hepsi için ihtiyaç duyulan tek bir şey vardır, o da internet! Hâl böyle olunca, tüm arkadaşlar toplaşır ve sınırsız internet paketi almaya karar verir. Bu isabetli kararı, “Nasılsa sınırsız” düşüncesiyle internete aşırı yüklenen bir ev ahalisi olumsuza çevirip adil kullanım noktası gereği internetin yavaşlamasına sebep olabilir. İşte o andan itibaren o kişinin vay hâline!

Odalar arasında internet üzerinden yazışmak son derece olağandır

Öğrenci evlerinin en keyifli ve en eğlenceli yanlarından biri de unutulmaz arkadaşlık ortamıdır. Fakat üşenmek diye de bir hayatın gerçeği var! İşte o zaman yine devreye internet girer ve yan odadaki arkadaşla yazışarak iletişim kurmak kaçınılmaz olur.

İnternetin kesilmesi evde
yas sebebi olabilir

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen internetin kesilmesi, elbette herkesi etkileyen bir durumdur ama asla bir öğrenci evi sakini kadar değil! Ders çalışırken en büyük kaynak, can sıkıntısında bulunmaz bir sinema arşivi, evde yemek yokken en iyi restoran olan internetin kesik olması tabii ki ciddi bir yası hak eder.

Fatura sürprizlerini ailelere açıklamak çok zordur zor...

Zaten kısıtlı bütçe ile geçinmeye çalışan öğrenciler için beklenmeyen harcamalar son derece can sıkıcı olabilir. Abone olurken belirtilen fatura tutarının haricinde ek hizmetlerin eklenmesiyle kabaran faturanın, ailelere nasıl açıklanacağı konusu ev ahalisi için ciddi bir stres oluşturabilir.