SPONSORLU

100 yılın ardından Milli Mücadele dönemi
“İstiklal” sergisinde!

Milli Mücadele’nin zorlu ve zaferlerle dolu yılları, 100. yılında “İstiklal” sergisinde anlatılıyor. Atatürk’ün liderliğinde Türk milletinin verdiği mücadeleyi; bine yakın belge, fotoğraf, film ve objeyle gözler önüne seren sergi, ziyaretçilerini yüz yıllık bir tarih yolculuğuna davet ediyor.

Milli Mücadele’ye dair en kapsamlı sergilerden biri
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını bir kez daha saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergi; “On Yıllık Savaş”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” olmak üzere altı bölümde bilgi ve belgeleri ziyaretçilere aktarıyor.
Adeta tarihe ışık tutuyor…
O dönemde yayımlanmış gazete manşetlerinden Milli Mücadele’yi anlatan propaganda afişlerine, dünya basınıyla yapılan mülakatlardan kişisel günlüklere, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalardan komutanların emirlerine kadar pek çok belgenin incelenebileceği sergide; Milli Mücadele’ye ait pek çok görüntünün izlenmesine de olanak sağlanıyor.
“Hafızalarda Milli Mücadele’ye dair önemli izler bırakacak”
Sergi hakkında bilgiler veren İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen; “İstiklal sergisi, Cumhuriyetimizin ve bankamızın kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile bu mücadeleye katılan yediden yetmişe tüm isimsiz kahramanları bir kez daha anmak üzere hazırladığımız bir sergi... Bugüne kadar 1,2 milyonu aşkın ziyaretçiye ev sahipliği yapan müzemizde birçok sergi gerçekleştirdik. Tarihe yön veren bir döneme ışık tutan İstiklal sergisinin, büyük bir ilgiyle karşılanacağını ve ziyaretçilerimizin hafızalarında Milli Mücadele’ye dair önemli izler bırakacağına inanıyoruz” dedi.
Türkiye İş Bankası Müzesi, Milli Mücadele’nin 100. yılında “İstiklal” sergisine ev sahipliği yapıyor!
Yıl sonuna kadar Türkiye İş Bankası Müzesi’nin giriş katında ziyaretçiye açık olacak sergiyi; Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz gezebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız