SPONSORLU

A'dan Z'ye Dijital Dönüşümün İş Çevrelerine Etkileri

Modern dünyanın en büyük kazanımlarından biri olan dijital dönüşüm, iş çevrelerini de etkiliyor. Şirketlerin bu dönüşümden maksimum fayda sağlaması için dönüşüme uyum sağlaması şart!
Peki ama nasıl?


Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ile dijital dönüşümü ve bulut bilişim teknolojilerini konuştuk. 

Giderek güçlenen ve büyüyen bilişim sektörünün iş gücü piyasasına yansımalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bilişim sistemi, dijital dönüşüm çözümleri ile sadece bireyleri ve kurumları dönüştürmekle kalmıyor aynı zamanda iş gücü piyasasını da yeniden şekillendiriyor. Yapay zekâ, nesnelerin interneti, karma gerçeklik gibi yeni ve inovatif çözümlerle beraber yeni meslekler oluşurken, aynı zamanda bilişim teknolojileri alanında yetkinlikler de çeşitleniyor. Mobil uygulama geliştirici, veri tabanı sorumlusu ve siber güvenlik uzmanı gibi rollere son 5 senede aşina olduk. Şimdi önümüzde bulut bilişim uzmanı, büyük veri analisti, ortak kullanım araç şoförü, sürücüsüz araç mühendisi gibi yeni roller işverenler arasında dile getirilen yeni pozisyonlar arasında yerini alıyor.

Bulut, bilişim kurumlarının rekabet gücü

Bilişim sektörünün gelişmesi 
istihdamı azaltıyor mu?

Hayır, aksine istihdamın artmasını sağlıyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2020 yılına kadar, beş milyon kişinin otomasyon teknolojileri nedeniyle ortadan kalkabileceğine, yaklaşık 14 milyon kişiye istihdam sağlayacak yeni mesleklerin oluşacağına dikkat çekiyor. Tabii bunda bulut bilişimin hızla yaygınlaşmasının payı büyük. 

Bulut bilişim teknolojisi, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir kavram. Tam olarak neyi ifade ediyor ve ne gibi faydalar sağlıyor?

Bilgi işlem hizmetlerinin internet üzerinden sağlanmasına olanak sağlayan bulut bilişim teknolojisi, kazandırdığı esneklik, maliyet avantajı, ölçeklendirme gibi avantajlardan ötürü tercih ediliyor. Kurumların çalışanlarını yetkilendirmek, müşterileri ile etkin iletişim kurmak, ürünlerine yenilikçe özellikler katmak ve süreçlerini iyileştirmek gibi Dijital Dönüşüm projelerini bulut teknolojileri ile yaparak rekabet avantajı yakalıyor. 

Bizi biraz Bulut Bilişim 
sektörü hakkında bilgilendirir misiniz?

Bulut bilişim sektör büyüklüğünün 2020 yılına kadar %30 oranında artarak 270 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Microsoft bulut teknolojilerini bugün dünyada Fortune 500 şirketlerinin yüzde 90’ı kullanıyor. IDC’nin 2018’de yayınladığı son genel bulut rakamlarına göre, Türkiye genel bulut pazarının 2018 yılı sonunda yıllık %21 büyüme oranıyla 140 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Bulut pazarın 2017-2021 dönemi için büyüme oranının ise %16,1 seviyesinde olması bekleniyor. Ülkemizde de büyüyen bulut bilişim pazarının geleceği çok parlak ve heyecan verici. Microsoft ve IDC’nin güncel raporuna göre, bulut bilişimin 2017 ile 2022 yılları arasında Türkiye'de 130.000'den fazla yeni iş imkânı yaratması bekleniyor. Üstelik bu yeni iş imkânları sadece BT sektörüyle sınırlı değil. Pazarlama, satış, finans, yönetim, üretim ve hizmet alanlarında da yeni iş imkânları göreceğiz. 

Dijital dönüşümde 
Türkiye'yi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Giderek teknolojiye daha çok adapte olan Türkiye, özellikle istihdam konusunda dijital dönüşümden önemli faydalar sağlamaya devam ediyor. TUBISAD 2018 BIT Pazar Verileri Raporuna göre, Türkiye’de teknoloji şirketi sayısı, geçen yıla göre %9,7 artarak 4.624 oldu. Bu sektörde toplam istihdam, geçen yıla göre %10 arttı ve 128 bin olarak kaydedildi. Türkiye’deki teknoloji firmaları ise geçtiğimiz yıl toplam 228 milyon TL teşvik aldı. Sektörün ihracatı 2014 yılından bugüne kadar yaklaşık iki kat artarak 1,3 milyar ABD Doları seviyesine ulaştı. Türkiye’yi bilişimde tüketen değil üreten bir ülkeye dönüşmesi, bilişim ihracatı fırsatını da açacaktır. Toplam ihracatımızda teknoloji ve yazılımın payı %1’inin altında olması, bu konudaki fırsatı ortaya koymaktadır. 2017 yılında 700 milyon Amerikan Doları ihracat yapan oyun pazarı, doğru politikalar ve teşviklerin hızlı bir şekilde arzu edilen sonuçları doğurduğunu göstermiştir. Bulutla şekillenecek mesleklerle ve bu duruma adapte olan çalışanlarla bu alanda daha olumlu sonuçlar görme fırsatımız var.

Microsoft Cloud Society geleceğin anahtarı

Peki, şirketlerin ve kişilerin Bulut Teknolojisine uyum sağlaması kolay oluyor mu?

Bulut teknolojilerinin taşıdığı fırsatlardan yararlanabilmenin ilk kuralı, bu konuda teknolojik bilginin yeterli ve güncel olması. Eğitim, bu zorluklara ayak uydurma konusunda atılacak ilk adımı oluşturuyor. Dönüşen iş dünyasıyla birlikte, hiçbir gelişmeyi atlamadan evrim geçirmek büyük önem taşıyor.
Microsoft,  bunu herkesin başarması için Microsoft Cloud Society programını geliştirildi. Eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla, ödüllerle bulut teknolojilerini öğreten bu girişim, isteyen herkesi bulut uzmanı olmaya davet ediyor. Programda, kullanıcının kendi belirleyeceği tempoda ücretsiz dersler veriliyor.
Microsoft Cloud Society’de yedi temel öğrenim yolundan biri seçilerek eğitimler başlıyor. Bu konular Uygulama Geliştirme, Veri ve Yapay Zekâ, DevOps, Bulut Platformu, Güvenlik, İş Uygulamaları ve Modern İşyeri. Kurslar dâhilinde 21’den fazla Microsoft Azure eğitimi sunuluyor, iş ortakları yönetiminde eğitimlerle alınıyor ve sonunda profesyonel bir itibarı olan Microsoft sertifikası veriliyor. Üyeler bu sertifikaları LinkedIn hesaplarına da yükleyebiliyor.

Cloud Society programının 
bugününü ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çocuklarımız gelecekte şu an var olmayan işlerde çalışacak. Cloud Society bu işler ortaya çıktıkça, çocuklarımızın bu işlere hazırlanmasını sağlayacak. Şimdiden 110 bin üyeye ulaştığımız bu programda, hedefimiz önümüzdeki yıl içinde 500,000 üye daha katarak Türkiye’nin bilişim gücüne güç katmak.
Microsoft Cloud Society ile verdiğimiz Microsoft sertifikası iş arayanların kendilerini ayrıştırmaları için çok önemli bir değer oluyor. Hatta ileri seviye öğrenim kurslarını alarak Microsoft sertifikalı profesyonel olma şansı da sunuyoruz.

Bu fırsattan yararlanmak isteyenler
Cloud Society kayıt olabilirler.
Kayıt Ol