“Bu Üniversitede İş Var!” Diyebilmek İçin Üniversite Tercihinde Bunlara Dikkat!

Üniversite seçimi hayatımızın dönüm noktalarından biri... Çünkü üniversite eğitimi ile sadece mesleğimizi seçmiyor, aynı zamanda kendimize bir yaşam biçimi seçiyoruz.
İşte bu nedenle, üniversite seçimini yapmadan önce kendimize “Aldığım eğitimden kazandıklarımı mesleğime taşıyabilecek miyim? Henüz öğrenciyken mesleğimle ilgili deneyim kazanabilecek miyim? Mezun olduktan sonra iş bulabilecek miyim?" gibi çok önemli bazı soruları sormamız gerekiyor.

Yurt dışı staj olanakları var mı?

Sürekli küresel bir dünyadan söz edip de eğitim hayatını dünyadan soyutlanmış bir şekilde sürdürmek düşünülemez. O nedenle üniversitenizin yurt dışında sağladığı staj olanakları gerçekten çok değerli. Örneğin eğitim alacağınız üniversitede, Erasmus öğrenci değişim imkânları etkin bir şekilde kullanılıyor mu? Yurt dışı deneyimini bir turist gibi mi yoksa gerçekten mesleğinizin dünya ölçeğindeki konumunu gözlemleyebilecek bir şekilde mi yaşayacaksınız?

“Ortak eğitim” metodu uygulanıyor mu?

Üniversite eğitiminin mesleki kariyeriniz öncesindeki son durak olmadığını, tam tersi kariyerinizin ilk adımı olduğunu çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Peki, bir üniversite nasıl kariyerinizin ilk adımı olabilir? Sorunun cevabı gayet basit: Sizi, eğitim hayatınız devam ederken iş dünyası ile buluşturarak ve size gerçek bir iş deneyimi kazandırarak! ’Ortak Eğitim’ adı verilen bu metot ile bir yandan teorik eğitiminize kampüste devam ederken diğer yandan tersane, dizayn ofisi, fabrika ve mühendislik firması gibi kamu veya özel sektör iş yerlerinde mesleki uygulama imkanı bulabiliyorsunuz.

Akademik kadro size fazlasını veriyor mu?

Üniversitenin eğitim kadrosu, bir üniversite öğrencisi için çok kritik bir öneme sahiptir. Çünkü üniversitedeki eğitmenler, öğrencileri ile sadece bilgiyi değil hayat tecrübelerini de paylaşırlar. Başka bir ifadeyle, eğitimci ile öğrenci arasında üniversite kampüsünde başlayan ilişki, hayat boyu devam eder. Bu durumu çevremizde, mezun olup çalışma hayatına atılmasına rağmen üniversitedeki öğretmenleriyle ilişkilerini koparmadan devam eden insanlardan gözlemleyebilirsiniz. İşte bu nedenle eğitim aldığınız kurumun akademisyenleri size okulda ihtiyacınız olan bilgiyi aktarırken okul dışında da sizinle pratik hayatı paylaşan, her an kendisini yanında hissedebileceğiniz kişilerden oluşmalıdır.

Öğretim programları öğrenci odaklı mı?

21. yüzyılın küresel rekabet ortamında uluslararası düzeyde çalışabilecek meslek ve iletişim becerilerine sahip insanlar yetiştirmenin yolu, üniversite eğitiminde ’öğrenci odaklı’ ve ’proje temelli’ olarak hazırlanmış öğrenim programlarından geçiyor. Öğrenmeyi öğrenen, yaratıcı, kendini sürekli olarak geliştirmeyi öğrenmiş, araştırma yeteneklerini geliştirmiş, takım çalışması yapabilen, mesleğinin etik kurallarına bağlı, insani değerlere ve topluma duyarlı, yurttaşlık bilincine sahip, donanımlı mezunlar, sadece yurt içinde değil yurt dışında da en çok aranan ve tercih edilenlerin başında geliyor.


Hepsi ve daha fazlası Piri Reis Üniversitesi'nde var!

Güçlü ve deneyimli akademik kadrosuyla öğrencilere mükemmel bir eğitim ortamı sunan Piri Reis Üniversitesi, öğrenci odaklı eğitim programları, yurt dışı staj olanakları, ulusal ve uluslararası güçlü işbirlikleriyle mezunlarına başarılarla dolu bir gelecek sunuyor. Daha fazlasını öğrenmek için siz de hemen Piri Reis Üniversitesi'ni yakından inceleyin.