SPONSOR

Dr. Melike Külahçı Merak Edilenleri Açıklıyor.

Hangi Saç Ekimi Yöntemi Size Uygun?

Saç ekimi için birden fazla yöntem bulunuyor, peki bu saç ekimi yöntemlerinden hangisi sizi için uygun olabilir? Transmed Klinik Direktörü Dr. Melike Külahçı’ya göre saç ekimi yöntemlerini değerlendirebilmemiz için öncelikle saç ekiminin aşamalarına bakmak gerektiğini işaret ediyor.


Saçın kısaltılması ya da tıraş edilmesi

Ekim yapılacak bölgede planlama yapılması

Lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması

Köklerin yerleşeceği kanalların hazırlanması

Köklerin ekime hazırlanması

Saçların yeni yerlerine ekilmesi


Medikal literatürde kabul edilmiş iki farklı saç ekimi metodu bulunuyor. Bunlardan birincisi köklerin tek tek enseden toplanarak ekimin yapıldığı FUE yöntemidir. İkincisi ise FUT tekniğidir. Her iyi yöntem de köklerin toplanması ile yapılmaktadır.

Ancak internette saç ekimi ile ilgili bilgi kirliliği mevcuttur. Yukarıda bahsedilen saç ekimi aşamaları saç nakli operasyonunun olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bu aşamaların tıbbi literatürde bulunmayan farklı isimlerle anılması saç ekimi yöntemini farkılaştırmamaktadır. Ancak bu bilgiler hastada yanıltıcı izlenimler uyandırabiliyor. Saç ekimi aşamalarını tamamen deneyimli uzman bir doktordan dinlemek güven verici bir adım olabilir. Bu nedenle saç ekimi için muayenenin uzman bir doktor tarafından yapılıp, hastaya buna göre tavsiye verilmesi öneriliyor.

                                      Saç ekimi yöntemlerine bakacak olursak;

FUE Yöntemi

“Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” adı verilen yöntem, saç köklerin alındığı alanda iz bırakmadan verici alanın en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyan ve tek tek kök toplama prensibine dayanıyor. 2004’ten bu yana dünyada ve ülkemizde bu yöntem kullanılıyor. FUE yöntemi eski yöntemlerin aksine minimal invazif bir girişimdir. FUE metodu tek tek toplama yöntemi olarak da bilinir. Operasyon yöntemi göreceli olarak yenidir ve bu teknilte mikro-cerrahi derecesinde küçük ölçülerle çalışılmaktadır. Bu yöntemin kilit başarı noktası kökü çıkarırken zarar vermemek ve cm² başına toplanan kök sayısının yeterli olduğu sayıda ekleme yapmaktır.

Aksi taktirde hastanın başının arkasında bulunan bölgelerde telafisi olmayan saç seyreklilikleri ortaya çıkabilir. Toplama doğru oranlarda ve bir ön planlama ile yapılırsa iyileşme süreci de daha hızlı olur ve iz sorunları için endişelenmenize gerek kalmaz.

Tıraşsız FUE

Bu yöntemde ise saçlar kazınmaz; hastanın medikal durumunun uygunluğuna göre kökler üzerindeki saç telleri en az 1,5 cm olacak şekilde toplanır ve yeni yerlerine yerleştirilir. Hastanın FUE yönteminden sonra sosyal hayatına hızlı dönebilmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemde toplanan greft sayısı daha az olabilir ve operasyon göreceli olarak daha uzun sürme ihtimali bulunabilir.

PRP Destekli Saç Ekimi

Bu yöntem hastanın kendi kan hücreleri ile desteklenmektedir. Saç ekiminin hemen öncesinde hastadan alınan kan özel bir yöntemle ayrıştırılarak ortaya çıkan plazma, saçlı deriye uygulanır. Yeni ekilen saçların, yeni yerlerindeki yaşama oranını arttırmasına yardımcı olabilir.

FUT Yöntemi

“Foliküler Ünite Transplantasyonu” olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem ile saç çemberi denilen iki kulak arasındaki sağlıklı köklerin bulunduğu alandan cerrahi yöntemle bir deri parçası, şerit halinde alınarak önce tek tek köklere ayrılır, sonrasında bu kökler saçlanması istenilen bölgeye açılan kanallar içerisine yerleştirilir. Birkaç mm’lik çok ince bir şerit halinde iz bırakabilecek bir operasyon türüdür. Günümüzde FUT yönteminin izi eski dönemlere nazaran göreceli olarak daha hafif olabilir.