Gündem
01.04.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.04.2013-2:30

İÇKİ SAATİ UYGULAMASI’ KADİFE SOKAĞI BÖLDÜ

Kadıköy’de içki krizinin yaşandığı Kadife Sokak’taydık. Sokağın en hareketli olduğu cumartesi gecesi hem içenleri hem de rahatsız olanları dinledik. Bir taraf rahatsız edilmekten yakınırken, diğer taraf özgürlüklerinin kısıtlandığını söylüyor

Sitene Ekle

SAMET AKTEN İstanbul

 

“Barlar Sokağı” olarak bilinen Kadife Sokak’ta Kadıköy Belediyesi’nin tekel bayilerinin kapanış saatini 22.00’ye, içkili mekanların kapanış saatini ise 02.00’ye çekmesi bölgede “içki krizi”ne neden oldu.  Düzenlemeyi önceki gece Kadife Sokak’ta tartışmanın taraflarına sorduk. Kadife Sokak ve çevresinde bulunan tekel bayileri düzenlemeye uygun olarak saat 22.00’de kepenklerini kapattı.‘Engelleyemezler!’
Ancak bu sokakta içmek isteyenlere engel olamadı. Uzak bölgelerdeki satış noktalarından temin ettikleri ya da tekel bayileri kapanmadan fazladan satın aldıkları içkileri tüketen gençler yine soktaydı. Sokakta içen gençlerden Atilla Akalın düzenlemeye tepkili; “Yıllardır Kadife Sokak’tayım. Mahallelinin tepkisi anlamsız. Ben haftasonunu iple çekip şu sokakta nefes alıyorum. Tekel bayileri 22.00’de kapatıldığı için sırtımızda içkimizle buraya gelmek zorunda kalıyoruz. Bu sokağın bir kültürü var. Bunu engelleyemezler.”

Çevreye saygılı olmalıyız
Bu arada saatler gece yarısına gelirken sokaktaki kalabalık zaman zaman polis tarafından dağıtılsa da gençler çok geçmeden tekrar toparlanarak muhabbetlerine geri dönüyor. Bir apartman kapısının hemen önünde oturan 3 kişilik arkadaş grubunundan Özer Toraman ise içki yasağı tartışmalarının özgürlükleri kısıtlayıcı bir yanı olduğuna değiniyor.  Toraman, “Öğrenciler barlarda içkiye iki kat ücret ödeyeceğine gelip burada içiyor. Kimseye rahatsızlık vermemeye çalışıyoruz. Herkesin çevreye rahatsızlık vermemek için dikkatli olması lazım” diyor.

Burası konut alanı
Sokak sakinleri ise Kadife Sokak ve çevresini içkili ortamlarından arındırmakta kararlı. Kadife Sokak ve Çevresine Huzur Platformu adıyla örgütlenen mahalleli, içkili mekanların kapatılmasını talep ediyor. 48 yıldır burada yaşadığını söyleyen Nilgün K., sokakta içki içilmesinden dolayı gece geç saatlere kadar uyuyamadıklarını belirtirken şikayetlerini şöyle sıralıyor: “Burası yoğun bir konut alanı. Burası barlar sokağı olarak kurulmadı. Daha sonra bu hale geldi. İçki içilmesine karşı değiliz ancak gençler apartmanımızın önünde içki şişeleri kırıp sabaha kadar gürültü yapıyor. Artık canımıza yetti. Bar sahipleri, bu durumdan yararlanıp bizi buradan çıkarmak istiyor”
Bir diğer mahalle sakini Sakine Karamolla da gençlerin gecenin geç saatlerinde apartman kapılarını tuvalet olarak kullandığını belirterek “Artık tahammülümüz kalmadı. Pislik, gürültü, kavga her şey var. Burası bir yaşam alanı. Geceleri gözümüze uyku girmez oldu” diyor.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
  Bir yıl kaç mevsimdir?
  A
  4
  B
  5
  C
  3
  D
  7
  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX