Cafe

05.05.2009 - 23:00

İdeal bel-kalça oranı

Sitene Ekle
Soyunma Odası  |  Melis Alphan malphan@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Geçtiğimiz hafta Fransa’nın first lady’si Carla Bruni ile İspanya Prensesi Letizia’nın arkadan çekilmiş fotoğrafı yerli ve yabancı basında yer buldu, Reuters tarafından günün fotoğrafı seçildi. Başrolde bu kez iki güzel kadının popoları vardı çünkü. Ve tabii yorumlar havada uçuştu. Prensesin sıkı kalçaları tam not alırken, Carla’nın düzleşen kalçaları eleştiri oklarının hedefi oldu.

Biraz bilimsel gerçeklere bakmakta fayda var
Peki neden? Menopoza girmemiş sağlıklı kadınların bel-kalça oranı 0.67 ile 0.80 arasında bir yerlerde seyretmeli. (Diyelim beliniz 60 santimetreyse kalçanız 85 santimetre civarında; beliniz 70 santimetreyse kalçanız 100 santimetre olmalı.)
Kadın vücudu bildiğiniz gibi kum saati şeklinde ve yağlar genel olarak kalçada birikiyor. Bu kum saati şekli östrojen hormonunun etkisiyle ergenlik döneminde oluşmaya başlıyor. Genç kadınlar diğer yaşlardaki kadınlara göre yağların çoğunu kalçaları ve popolarında depoluyor. Kalçalar kadınların ağırlığının dörtte birini oluşturuyor. İşte tam da bu nedenle işe yaradıkları kanıtlanmasa da kalça kremleri 1996’da 90 milyon dolarlık bir sektördü, şimdi bu rakam daha da uçmuş durumda. Çünkü kadınlar çaresiz. Diyet yapan kadınlar öncelikle bel üstünden kilo veriyor (çünkü kalça bölgesindeki yağlar vücut tarafından pek kullanılmıyor, hamilelik için zulalanıyor) ve ortaya iyice orantısız bir görünüm çıkıyor. Bele kıyasla çok geniş kalçalar gözü nasıl okşamıyorsa, Carla’nınki gibi dar kalçalar da estetik görünmüyor.

Şimdi de erkeklerin algılarına bir bakalım...
Psikolog Devendra Singh 18 ayrı kültürde erkeklerin vücut şeklini nasıl algıladığını araştırdı. Araştırmaya göre bel-kalça oranı, kadın vücudunun erkeklerce çekici bulunmasında göğüslerin boyutundan ya da kilodan daha önemli. Ve erkeklere göre ideal olan, ortalama kilolu, 0.7 bel-kalça oranına sahip kadınlar. (örn. 60-86; 65-92; 70-100)
Audrey Hepburn ve Marilyn Monroe her ne kadar 50’lerde bambaşka iki güzellik anlayışını temsil etse de, ikisi de aslında kum saati şeklinde vücuda ve yine 0.7 bel kalça oranına sahipti. Yetmedi mi? Birkaç örnek daha verelim... 1920’lerden 1980’lere kadar Miss America’lar ve 1955-1965 ile 1976-1990 yılları arasındaki Playboy güzellerinin de bel kalça oranları 0.68-0.72 düzeylerindeydi.
Süpermodellerin bel-kalça oranı da 0.7. Claudia Schieffer, Naomi Campbell mesela... Onlar hem uzun hem de kıvrımlı bir vücuda sahip olabilen nadir yaratıklar ve sıradan kadının zayıflayarak o görünüme ulaşması mümkün değil. Allah vergisi diyorlar ya, ha işte ondan...

Kadınlar ideal oran için aksesuarlardan yardım aldı
Bunlardan ilki korse. 500 yıl boyunca moda olan başka bir şey geliyor mu aklınıza? Korseler göğüs-leri yukarı kaldırıp beli incelttiği gibi kalçaları da ortaya çıkarıyordu.
Bu davada, ikinci önemli aksesuar ise yüksek topuklu ayakkabılar. Topuklar kadınların boyunu uzatmakla kalmıyor; Veronica Webb’in dediği gibi, topuklu giymek “Poponuzu bir kaidenin üstüne koymak gibi bir şey.” Kadınlar topuklu giyince mecburen omuzlarını geriye atıyor, sırtları yay şeklini alıyor, göğüsleri daha büyük, karınları daha düz görünüyor. Ve tabii kalçaları daha yuvarlak...

Anlayacağınız, gözlerin Carla’dan Prenses’e kaymasına şaşmamak gerek. Yuvarlak ve orantılı kalçanın önemi azımsanacak gibi değil.

"Balans ve Manevra" adlı filmin "sountrack albümü" hangisine aittir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.