13.10.2017 15:11 | Son Güncelleme:
HALEP/İDLİB (AA)

İdlib'de Türk askerine sevgi gösterileri sürüyor

İdlib operasyonu kapsamında girilen bölgede Daret İzze ilçesinde cuma namazından sonra toplanan halk, Türk askerlerine sevgi  gösterisinde bulundu.

Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki  halk, ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmak amacıyla bölgeye  intikal eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına cuma namazı sonrası sevgi  ve destek gösterisi düzenledi.

Halep'in batı kısmında, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki Daret  İzze ilçesinde halk cuma namazının ardından bir araya gelerek, Türk askerlerinin  İdlib intikalini destekledi.

Ellerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrakları ve "Daret İzze'ye hoş  geldiniz", "Fatihin torunları ülkenize hoş geldiniz", "Suriye halkını koruduğunuz  için teşekkür ederiz", "Memleketinize hoş geldiniz" şeklinde Türkçe ve Arapça  yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, "Merhaba  Türk kardeşlerimiz, kahrolsun  PKK", "Türk kardeşlerimiz hoş geldiniz" sloganları attı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma  bölgesindeki (çatışmasızlık bölgesi) ateşkes rejiminin takibi için gözlem  noktaları oluşturmak amacıyla başladığı görev, ilk etapta İdlib-Afrin hattında  gerçekleşiyor.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden hareket ederek dün gece sınırın Suriye  tarafına geçen TSK unsurları, halihazırda İdlib'in kuzeyinde bulunuyor.

TSK unsurları ilk etapta, Türkiye sınırında bulunan terör örgütü  PKK/PYD kontrolündeki Afrin'in yakınlarında bir noktada konuşlandı.

Suriye'deki ateşkesin diğer garantörleri Rusya ve İran ile varılan  Astana anlaşmaları çerçevesinde gerçekleşen intikal, İdlib-Afrin sınır hattında  sürecek.

İlerleyen süreçte kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine  uzanacak intikalde TSK'nın 10'dan fazla bölgede gözlem noktası oluşturması  öngörülüyor.

Garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan  Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan TSK unsurları, Kazakistan'ın  başkenti Astana'da varılan anlaşma çerçevesinde konuşlanacak.

Türkiye İdlib'in iç bölgelerinde, Rus güçleri ise dışında gözlem  noktaları kuracak.

TSK'nın İdlib ilindeki gerginliği azaltma bölgesinde ateşkes rejiminin  takibi, kontrol ve gözlem noktaları oluşturmayı hedefleyen misyonu, ÖSO ile  koordinasyon içerisinde gerçekleşiyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0