02.01.2018 11:32 | Son Güncelleme:
AA

İETT'den usulsüz kart kullanımına geçit yok

İstanbul'da toplu ulaşımda, kendisine ait  İstanbulkart'ı başkasına kullandıran 25 binin üzerinde kişinin kartına el  konuldu.

İETT'nin, başkasına ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart kullanan  kişilerle mücadelesi devam ediyor. Bu kapsamda Genel Müdürlük bünyesinde, önceki  denetimlere ek olarak ekim ayında da özel bir ekip oluşturuldu. Ekiptekiler,  başkasına ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart kullananları kontrol ederek,  usulsüzlüğün önüne geçmeye çalışıyor.

Sıkı denetimler sonucu usulsüz şekilde kullanıldığı tespit edilen ve  el konulan kart sayısında önemli artış kaydedildi. Kontroller sonucu geçen yıl 25  binin üzerinde kişinin kartına el konuldu.

CEZAYI KART SAHİBİ ÖDÜYOR

Kartını başkasına kullandıran öğrenciye ilk seferinde bir aylık  abonman ücreti tutarındaki 85, öğretmen ve yaşlılara ise 125 lira para cezası  kesiliyor. Mavi kart, 65 yaş kart ve benzer kategorideki kartlar için ise 205  lira ceza uygulanıyor. İkinci kez kartı başkasına kullandırdığı belirlenen kişi  ise 250 lira ceza ödüyor.

Güvenlik görevlilerine kartı teslim etmek istemeyen ve zorluk  çıkaranlar ise polise teslim ediliyor.

"Amacımız halkın hakkını korumak"

Denetim ekibinde yer alan güvenlik görevlisi Özkan Gündüz, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, başkalarına ait kartları kullanarak kamuyu zarara  uğratanlara izin vermeyeceklerini dile getirerek, "Amacımız halkın hakkını  korumak" ifadelerini kullandı.

İndirimli ya da ücretsiz kart kullanan kişileri turnikelerin sinyal  seslerinden tanıdıklarını aktaran Gündüz, bu kişilerin fotoğraf ve kimlik  bilgilerini kontrol ettiklerini, başkasına ait  olduğu belirlenen kartları  emanete aldıklarını söyledi.

Turnike önlerinde bekleyerek başkası için para karşılığında  İstanbulkart'ı kullanan ve bu yolla gelir elde eden "korsan akbilcilere" de  müsamaha göstermediklerini dile getiren Gündüz, geçen yıl 10'un üzerinde kişiye  işlem uygulandığını ve bunlarla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini söyledi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0