Gündem
07.12.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.12.2016-2:30

İETT otobüslerinde ‘karakutu’ dönemi

Yol-sürüş güvenliğini artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak amacıyla otobüslerde “karakutu” uygulamasına geçen İETT, proje sayesinde yüzde 7.2 yakıt tasarrufu sağladı.

Sitene Ekle

AA

İETT’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle başlatılan “Sürdürülebilir Toplu Ulaşım için Karakutu” projesinin ilk fazı tamamlandı.

İlk etapta, 520 İETT otobüsüne takılan karakutu donanımı, hazirandan beri, araç bazlı 48 ayrı veriyi kayıt altına alıyor. Toplanan verilerle anlık uyarılar ve geçmişe yönelik raporlamalar yapılabiliyor.

2 aşamalı eğitim

Proje kapsamında karakutu bulunan otobüsleri kullanan 700 İETT şoförüne, genel bilgilendirme ve bireysel hatalara yönelik olmak üzere iki aşamalı eğitim verildi. Sürüş güvenliği ve yakıt tasarrufu sağlanması amacıyla yapılan  çalışmanın sonuçları hakkında bilgi veren İETT Genel Müdürü Arif Emecen, “Otobüslerdeki elektronik haberleşme ağı kullanılarak araç bilgilerinin uzaktan erişilebilir hale geldi. Sistem; gaz pedalı, fren pedalı, yakıt seviyesi, vites, el freni, araç hızı, fren balata kalınlığı, aracın tüm arıza bilgileri, rota, hat ve mesafe gibi çevresel etkileri raporlayıp analiz edecek” ifadelerini kullandı. 


Etiketler: İETT,eğitim,İstanbul
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Temel Reis"e güç veren ünlü sebze hangisidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX